Στο σχολείο μας  πρωτοκυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 1994 "η εφημερίδα μας" , μια εφημερίδα που τη γράφουν και την επιμελούνται οι μαθητές του Σχολείου μας , με τη βοήθεια της δασκαλας Στέφου Ζωής.
   Στα 9 χρόνια ζωής που έχει ως τώρα είδαν το φως της δημοσιότητας 38 τεύχη , το ένα καλυτερο από το άλλο. Ολιγοσέλιδη και σε μεγάλο σχήμα τον πρώτο καιρό, πολυσέλιδη και σε κανονικό σχήμα - σχήμα περιοδικού-  εδώ και πολύ καιρό.
    Η ύλη της εφημερίδας συμβαδίζει με την επικαιρότητα , τοπική και γενικότερη. Ένα μεγάλο κομμάτι της, το τροφοδοτεί η σχολική πράξη και ζωή, τα διάφορα μαθήματα δηλαδή , και οι άλλες δράσεις και δραστηριότητες του σχολείου.Από την ύλη δεν απουσιάζουν και τα σταυρόλεξα , τα εικονόλεξα, τα κρυπτόλεξα, τα αινίγματα, οι σπαζοκεφαλιές που κάνουν το διάβασμα εκτός από διδακτικό και ψυχαγωγικό. Κι όλα αυτά φτιαγμένα από τα ίδια τα παιδιά  και μ΄έναν τρόπο που μόνο αυτά ξέρουν να ξεδιπλώνουν στα βλέμματα των μεγάλων.
Την πρωτοβουλία αυτή των μαθητών , δεν μπορεί να τη δει κανείς παρά μόνο σαν άθλο αφού κρατάει τόσα χρόνια τώρα, χωρίς καμιά διακοπή.
Τους αξίζει κάθε έπαινος. Ο τέως Νομάρχης Κοζάνης κ. Πάσχος Ι. Μητλιάγκας απέστειλε στο Διευθυντή του Σχολείου συγχαρητήρια επιστολή. Τον ευχαριστούμε για τα καλά του λόγια