Το πρώτο διδακτήριο του Δημοτικού Σχολείου Χώρας κτίσθηκε το 1830.Το 1863 αντικαταστάθηκε με άλλο όπως φαίνεται από επιγραφή που σώζεται μέχρι σήμερα .
Και το διδακτήριο αυτό αντικαταστάθηκε  το 1911 από το διδακτήριο που υπάρχει και σήμερα.
Το διδακτήριο αυτό χτίσθηκε σε οικόπεδο εμβαδού 550  τ.μ. με δαπάνη  της Αδελφότητας του "Προφήτη Ηλία" και πολιτών .
Μέχρι τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο υπήρχε μεγάλη σειρά εποπτικών οργάνων, δωρεά  των Αλεξάνδρας και Μ. Κουκουλίδου, Δ. Μουσταφά.
Οι παραπάνω πληροφορίες προέρχονται από το βιβλίο του Ι. Αποστόλου  ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ.
   Η παράδοση των Σιατιστινών Δωρητών του 1ου Δημοτικού συνεχίζεται και στις μέρες  μας.
Παρακάτω παραθέτουμε τις φωτογραφίες  Σιατιστινών διδασκάλων  που κατά καιρούς υπηρέτησαν στο 1ο Δημοτικό . Όλες οι φωτογραφίες είναι από την συλλογή του Σχολείου που εκτείθεται στην μεγάλη αίθουσα του Σχολείου στον άνω όροφο.
Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα έχουμε και βιογραφικά στοιχεία για τον καθένα

Ζήσης Ζωγράφος
Φίλιππος Ζυγούρης