Αρχείο μηνός Μαρτίου 2024

Γνωριμία με το υδάτινο οικοσύστημα της λίμνης Πολυφύτου

Την Τρίτη 12-3-2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Στ΄, Ε΄και Δ΄παρακολούθησαν εξ αποστάσεως ένα εξαιρετικό δίωρο σεμινάριο γνώσεων του ΚΕΠΕΑ Βελβεντού-Σιάτιστας με θέμα «Η βιωσιμότητα του υδάτινου οικοσυστήματος της λίμνης Πολυφύτου», στα πλαίσια του Σχεδίου δράσης της σχολικής μονάδας «Απόδραση σε φύση, ιστορία, πολιτισμό».

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Νικόλαο Τσιουκαρδάνη, Υπεύθυνο της Παιδαγωγικής Ομάδας του ΚΕ.ΠΕ.Α Βελβεντού-Σιάτιστας για την πρόθυμη αποδοχή του αιτήματος των υπεύθυνων εκπαιδευτικών των τάξεων-τμημάτων για την παρακολούθηση της παραπάνω παρουσίασης.

DSCN9707DSCN9708DSCN9711

DSCN9714 DSCN9715

Έκθεση λαϊκής τέχνης της Β τάξης

Την Tετάρτη 6-3-2024 η δασκάλα της Β΄τάξης κ. Χατζή Θεολογία σε συνεργασία με τους μαθητές και τις μαθήτριες, καθώς και με τους γονείς των μαθητών οργάνωσαν έκθεση οικογενειακών κειμηλίων.

Η έκθεση ήταν επισκέψιμη για τους οικείους των μαθητών της Β΄ τάξης, οι οποίοι θαύμασαν πολύτιμα αντικείμενα μεταλλοτεχνίας, υφαντικής, ξυλογλυπτικής, υαλουργίας, αλλά και τεχνολογίας.

DSCN9652DSCN9655DSCN9656 DSCN9657DSCN9660 DSCN9661

Κινηματογραφική εμπειρία στο Βουδούρειο

Τη Δευτέρα 4-3-2024 με την πρωτοβουλία της Ιερής Μητρόπολης Σισανίου και Σιατίστης, με την άδεια της Διεύθυνσης ΠΕ Κοζάνης και με τη συνεργασία με τον Δήμο Βοΐου δόθηκε η ευκαιρία σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες της σχολικής μονάδας να παρακολουθήσουν την ταινία ΔΙΑΚΟΣ.

Η ταινία, διάρκειας μίας ώρας και 40 λεπτών, απέδωσε το ιστορικό πλαίσιο, τα βιώματα και την πορεία του ήρωα στον δρόμο της θυσίας, καθήλωσε και συγκίνησε παιδιά και εκπαιδευτικούς.

Μνήμη μάχης στον Φαρδύκαμπο

Την Κυριακή 3 Μαρτίου 2024 αντιπροσωπεία μαθητών-μαθητριών της σχολικής μονάδας βρέθηκε στον χώρο του Μνημείου Μάχης Φαρδύκαμπου για συμμετοχή στην τελετή μνημόσυνου και κατάθεσης στεφάνων από εκπροσώπους επίσημων αρχών. Συνοδοί των παιδιών ήταν οι εκπαιδευτικοί Στέφου και Πορπόρης.

DSCN9618 DSCN9619DSCN9622