Αρχείο μηνός Ιουλίου 2022

ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ «ΚΟΙΜΗΣΗ» ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας
εκφράζουν για την «κοίμηση»
του Εθνικού Ευεργέτη Νικολάου Παπαγεωργίου,
ευεργέτη της πόλεως και των εκπαιδευτηρίων της Σιάτιστας
θερμά συλλυπητήρια στους οικείους.
Ο Νικόλαος Παπαγεωργίου, λαμπρό τέκνο της Σιάτιστας,
με τη ζωή και το έργο του υπηρέτησε με υποδειγματική υπευθυνότητα, συνέπεια, εργατικότητα και καινοτόμο δημιουργικότητα
την υψηλότερη αξία ζωής: την κοινωνική αλληλεγγύη
με γενναιοδωρία, φιλανθρωπία,
με συνεχή προσφορά στον πολιτισμό, στην παιδεία, στην υγεία
κι αναδείχθηκε λαμπρό παράδειγμα εθελοντή «ενεργού» πολίτη
με γνήσια κοινωνική ευαισθησία.
Ανάπαυση ψυχής! Αιώνια η μνήμη του!

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Στον τηλεοπτικό σταθμό 4Ε σήμερα η ταινία με τον Μιχαήλ Παπαγεωργίου

4Ε

Στον τηλεοπτικό σταθμό 4Ε θα προβληθεί σήμερα, Σάββατο 9 Ιουλίου 2022, και ώρα 18:45 η εκπαιδευτική ταινία «Ο κρυμμένος θησαυρός, ο Σιατιστεύς λόγιος Μιχαήλ Παπαγεωργίου και το Αλφαβητάρι του 1766» την οποία δημιούργησαν κατά το περασμένο σχολικό έτος οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας.

Πότισε τη ζωή σου με αγάπη και γνώση!

ΕΚΘΕΣΗ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

Την Παρασκευή 10 Ιουνίου 2022 οργανώθηκε στη σάλα του σχολείου με την επιμέλεια της εκπαιδευτικού εικαστικών κ. Σαπνάρα Ευδοξίας και της διευθύντριας του σχολείου κ. Στέφου Ζωής Έκθεση Εικαστικών έργων.
Η Έκθεση περιέλαβε αντιπροσωπευτικά έργα από το μάθημα Αισθητικής Αγωγής κι από Εργαστήρια δεξιοτήτων της σχολικής μονάδας. Επίσης περιέλαβε καλλιτεχνικά έργα που έγιναν στα πλαίσια Σχεδίων δράσης της σχολικής μονάδας, καθώς και τα έργα – με έμπνευση από δημιουργίες του Πικάσο – που προήλθαν από το βιωματικό εργαστήριο που οργάνωσε ο καλλιτέχνης κ. Πάντου ως δράση των πολιτιστικών εκδηλώσεων ΠΕΛΕΚΟΝ.
Με την Έκθεση Εικαστικών Έργων το 1ο Δημοτικό σχολείο πλημμύρισε με χρώματα, ομορφιά, καθώς κι από τη δημιουργικότητα και τη φαντασία των παιδιών.
Η Έκθεση Εικαστικών έργων ήταν ανοιχτή για επίσκεψη από τους οικείους των παιδιών και μετά τη λήξη του διδακτικού έτους και συγκεκριμένα την Κυριακή 19 Ιουνίου και το απόγευμα της Δευτέρας 20 Ιουνίου 2022.