Αρχείο μηνός Ιουνίου 2020

Η περιπέτεια με τον κορωνοϊό στο μουσείο του σχολείου μας

01

«Σκέφτομαι και γράφω» με θέμα την περιπέτεια με τον κορωνοϊό έγραψαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης του σχολείου μας με τον δάσκαλό τους κ. Μιχάλη Δούβλο.

Πρόκειται για μια εργασία ομαδική η οποία τοποθετήθηκε σε κάδρο στο μουσείο του σχολείου μας, έτσι ώστε οι επόμενες γενιές να είναι ενήμερες για την πανδημία που ξέσπασε την άνοιξη του 2020.

Η πρωτόγνωρη αυτή κατάσταση μέσα από τα μάτια των παιδιών ως ντοκουμέντο στην έκθεση σχολικής ζωής που λειτουργεί στον επάνω όροφο του κτιρίου μας?

Επιπλέον, το κάθε παιδί πήρε τον δικό του φάκελο με την ομαδική εργασία.

02 03 04

Θυμίζουμε ότι το μουσείο του σχολείου μας δημιουργήθηκε το 2010, με επιμέλεια της τότε δασκάλας και νυν διευθύντριας, κα Στέφου Ζωής, με αφορμή τη συμπλήρωση των 100 χρόνων λειτουργίας του ιστορικού 1ου Δημοτικού σχολείου Σιάτιστας.
Παρακολουθήστε εικόνες που μαρτυρούν… ιστορία σχολικής ζωής!