Αρχείο μηνός Φεβρουαρίου 2024

«Για τον Ρήγα-Ποιήματα» στο Αρχοντικό Αργυριάδη

Μαθητές και μαθήτριες της τάξης ΣΤ΄2 με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του τμήματος οργάνωσαν την Τρίτη 6-2-2024 εκπαιδευτική δράση στο αρχοντικό Αργυριάδη απαγγέλοντας εν χορώ δεκαέξι ποιήματα της ποιητικής συλλογής Για τον Ρήγα του Νίκου Ποταμίτη, λαμβάνοντας αφορμή το γεγονός ότι στην εικονογράφηση του αρχοντικού συμπεριλαμβάνεται διπλή η όψη του Ρήγα, εκφράζοντας το επαναστατικό όραμα του ιδιοκτήτη, αλλά και τις ιδέες του για φιλελεύθερη διακυβέρνηση. Παρόντες στην εκπαιδευτική δράση ήταν και γονείς-συνοδοί των παιδιών. Στο τέλος τα παιδιά τραγούδησαν τον Θούριο, τον επαναστατικό ύμνο του Ρήγα, που, μαζί και με άλλα έργα του, τυπώθηκε στο τυπογραφείο των Μαρκίδων Πούλιου στη Βιέννη.

Ευχαριστούμε θερμά για τη συνεργασία την Εφορεία Αρχαιοτήτων Κοζάνης και την φύλακα του αρχοντικού για την προθυμία της και για κάθε διευκόλυνση που προσέφερε για την οργάνωση της εκπαιδευτικής δράσης.

Μία υπέροχη εμπειρία μιας μουσικής συναυλίας

Στις 30 Ιανουρίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης του σχολείου παρακολούθησαν μια υπέροχη συναυλία που οργάνωσαν οι καθηγητές του Μουσικού Σχολείου Σιάτιστας «Κωνσταντίνος και Ελένη Παπανικολάου» στο Πολιτιστικό Κέντρο «Άρης και Λίλιαν Βουδούρη» ως αφιέρωμα στους ευεργέτες των σχολικών μονάδων με την ευκαιρία της εορτής των Τριών Ιεραρχών.

Υπό τη διεύθυνση κι ενορχήστρωση του κ. Πέτρου Ρίσκα οι καθηγητές και οι καθηγήτριες του Μουσικού Σχολείου παρουσίασαν υπέροχες μουσικές συνθέσεις του Μάνου Χατζηδάκι και του Μίκη Θεοδωράκη.

Οι μελωδίες ενθουσίασαν όλους τους παρευρισκόμενους μαθητές και εκπαιδευτικούς της Α/θμιας και της Β/θμιας Εκπαίδευσης. Συγχαίρουμε για τη οργάνωση της εξαιρετικής μουσικής εκδήλωσης κι ευχαριστούμε για την πρόσκληση που λάβαμε τον Διευθυντή του Μουσικού Σχολείου κ. Θωμά Θεοδωρόπουλο.

Ημέρα Μνήμης Ολοκαυτώματος

Ως Ημέρα Μνήμης Ολοκαυτώματος καθιερώθηκε η 27η Ιανουαρίου. Ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας ανέγνωσε το μήνυμα του υπουργού Παιδείας.

Στη σχολική μονάδα οργανώθηκαν εκπαιδευτικές δράσεις, όπως προβολή αποσπασμάτων της ταινίας «Ο μεγάλος Δικτάτωρ» του Τσάπλιν, ως εμβάθυνση στην αναφορά του βιβλίου ιστορίας ΣΤ΄ τάξης με θέμα «Το Ολοκαύτωμα των Εβραίων» (σ. 210), αλλά και μελέτη αποσπασμάτων από το «Ημερολόγιο της Άννας Φρανκ» (εκδ. Δαμιανού).

DSCN9597 DSCN9596

Ένα χρήσιμο μάθημα σωστής διατροφής

Ένα χρήσιμο κι ενδιαφέρον δίωρο σεμινάριο σωστής διατροφής είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Α΄και Β΄ και στη συνέχεια της Στ΄τάξης από την διαιτολόγο του Κέντρου Υγείας Σιάτιστας κ. Ιωάννα Φασούλα. Το δίωρο σεμινάριο δύο κύκλων οργανώθηκε την Πέμπτη 1-2-2024 στη σχολική μονάδα με την πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών Χασιώτη Αθανασίου και Μέντζα Αγνής στα πλαίσια σχετικής θεματικής των εργαστηρίων δεξιοτήτων.

170685799716117068579361311706858023861 17068580405761706858071999 17068580628301706858079957DSCN9585