Αρχείο μηνός Οκτωβρίου 2017

ΤΙΜΗ ΣΤΟ «ΟΧΙ» ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Στην αίθουσα τελετών «Αναστάσιος Σπύρου» του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας οργανώθηκε την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2017 εκδήλωση μνήμης και τιμής για τους ήρωες της Εποποιίας του 1940-41 και της αντίστασης απέναντι στις δυνάμεις του Άξονα.

Οι μαθητές των τάξεων Γ΄, Δ΄1 και Δ΄2 με την εποπτεία και επιμέλεια των υπεύθυνων εκπαιδευτικών των τάξεων αυτών: Χατζή Θεολογίας, Κύρου Ηλία και Διαμαντοπούλου Βασιλικής παρουσίασαν δραματοποιημένα στιγμιότυπα του ηρωικού αγώνα και της φρικτής κατοχής, αποσπώντας θερμά χειροκροτήματα και τον ενθουσιασμό του κοινού.

Την εκδήλωση προλόγισε η Στέφου Ζωή-Δέσποινα.

Επίσης στο σχολείο οργανώθηκε έκθεση ιστορικών τεκμηρίων (φωτογραφιών,  εφημερίδων, βιβλίων) σχετικών με το Έπος του ΄40-41, την Κατοχή και τις αποτρόπαιες όψεις του  Β΄  Παγκόσμιου πολέμου.

Κατόπιν έγινε η κατάθεση στεφάνου στο Ηρώο από τη Θεοδώρα-Παρασκευή Ζαγκουντίνου.

Το Σάββατο 28 Οκτωβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης παρακολούθησαν τη Θεία Λειτουργία και Δοξολογία. Λόγω όμως σφοδρής καταιγίδας δεν έγινε η καθιερωμένη παρέλαση.

Με την παρουσία του τίμησε τις εκδηλώσεις του Δήμου για την επέτειο του «ΟΧΙ» ο Σχολικός Σύμβουλος 5ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Κοζάνης κ. Παπαδέλης Ιωάννης.

Τα δικά μας δέντρα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων: Β΄ και Στ΄2 συμμετείχαν στον διαγωνισμό που προκήρυξε το Εικαστικό Εργαστήρι του Δήμου Κοζάνης με θέμα: «Το δικό μου δέντρο».

Τα παιδιά κλήθηκαν να φιλοτεχνήσουν ένα δέντρο διαφορετικό, ένα δέντρο από τον πλούσιο κόσμο της φαντασίας τους.

Τα έργα των παιδιών της Β΄ τάξης

Τα έργα των παιδιών της Στ΄ τάξης

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2017 γιορτάστηκε, ύστερα από απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του 1ου Δημοτικού Σχολείου, η 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Το πρωί τα παιδιά κατά τάξεις φιλοτέχνησαν εικαστικά έργα εμπνεόμενα από το φετινό θέμα: ΑΘΛΟΥΜΑΙ-ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

Κατόπιν το πρόγραμμα περιλάμβανε πεζοπορία ως τους χώρους αθλητισμού «Ελένης Γκαγκαράτσα».

Εκεί με την ευθύνη της κ. Αναστασίας Χατζηζήση και με τη βοήθεια των συνοδών εκπαιδευτικών τα παιδιά των τάξεων Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄και Ε΄ παρουσίασαν αθλοπαιδιές και παιχνίδια σε ομάδες με μπάλες, στεφάνια και μπαλόνια.

Αργότερα με ευθύνη του κ. Τσιαούση Μιχάλη τα παιδιά της Στ΄ τάξης παρουσίασαν παιχνίδια συνεργασίας και παιχνίδια σε ομάδες.

Παράλληλα από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε΄ και της Στ΄ γίνονταν αγώνες καλαθοσφαίρισης στο γήπεδο μπάσκετ.

Στο χρόνο που έμεινε μέχρι την ώρα αναχώρησης οι μαθητές των μικρών τάξεων ξεκουράστηκαν στο εξωκλήσι του Αγίου Ιωάννη.

Στις 12.30 έγινε η αναχώρηση και η επιστροφή στο σχολείο.

Σεμινάριο δημιουργικής γραφής

Σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς με θέμα τη δημιουργική γραφή, τη μεθοδολογία και τις στρατηγικές οργανώθηκε από τον Σχολικό Σύμβουλο της 5ης  Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Κοζάνης κ. Παπαδέλη Ιωάννη στο 3ο Δημοτικό Σχολείο στις 29/9/2017 (1ο μέρος ) και στις 6/10/2017 (2ο μέρος) με τη συνεργασία του συγγραφέα κ. Μιχάλη Πιτένη. Η 3η φάση του σεμιναρίου είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2017.

Πιστοποιητικά συμμετοχής σε παγκόσμιο διαγωνισμό

Η μαθήτρια Γκόλια Αφροδίτη-Κωνσταντίνα και οι μαθητές Μπόραβος Κωνσταντίνος-Ευριπίδης και Πολύζος Κωνσταντίνος έλαβαν πιστοποιητικά για τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό «Γίνε επιστήμονας τους Κασσίνι για μια μέρα» που οργανώθηκε από την Ευρωπαϊκή Διαστημική Εταιρεία (ESA) σε συνεργασία με τη ΝΑSΑ.

φωτ PNG 2

Παιδαγωγικές επιδιώξεις με την ευκαιρία του νέου διδακτικού έτους

Παιδαγωγικές επιδιώξεις με την ευκαιρία του νέου διδακτικού έτους::

• Η δημιουργία παιδαγωγικού περιβάλλοντος
  • Η ενθάρρυνση της επικοινωνίας,  της ομαδικότητας και της συνεργασίας  όλων των μελών της σχολικής κοινότητας
  • Η ισόρροπη ανάπτυξη γνωστικών, συναισθηματικών και κοινωνικών δεξιοτήτων
  • Η ενθάρρυνση της αυτοβελτίωσης όλων
  • Η προώθηση της δημιουργικότητας
  • Η παιδαγωγική της ένταξης σε ένα σχολείο ανοιχτό και δημοκρατικό
  • Η συνεχής βελτίωση της ποιότητας του εκπαιδευτικού έργου