Αρχείο μηνός Ιουλίου 2023

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ 2023

Από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς της Στ΄τάξης, την κ. Μέντζα Αγνή και τον κ. Πορπόρη Ιωάννη οργανώθηκε μια μουσικοχορευτική εκδήλωση αποφοίτησης. Στη διδασκαλία των χορών συνεισέφερε ο εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής κ. Χασιώτης Αθανάσιος.

Την εκδήλωση προλόγισε η Διευθύντρια του σχολείου κ. Στέφου Ζωή-Δέσποινα, ενώ τα παιδιά εισαγωγικά παρουσίασαν το γαλλικό τραγούδι On ecrit sur les murs σε διδασκαλία της κ. Χατζηκώστα Χρυσούλας, εκπαιδευτικού της γαλλικής γλώσσας της σχολικής μονάδας.

Η εκδήλωση περιλάμβανε μια αναδρομή στη μουσική του παρελθόντος: από πρωτόγονους ήχους κρουστών μέχρι το συρτάκι, από την παραδοσιακή δημοτική μουσική μέχρι τους μουσικούς ρυθμούς του ΄60 και του ΄80. Οι απίστευτες χορευτικές επιδόσεις των αποφοίτων ενθουσίασαν τους θεατές της εκδήλωσης.

Το β΄μέρος της εκδήλωσης αποφοίτησης οργανώθηκε από το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων στην αυλή του διδακτηρίου και περιλάμβανε έναν τεράστιο μπουφέ με χυμούς και λιχουδιές, τις οποίες ετοίμασαν οι γονείς των αποφοίτων για τους αποφοίτους και τους προσκεκλημένους οικείους των παιδιών, αλλά και «ζωντανή» παραδοσιακή μουσική.

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΧΑΡΑΣ

Τη Δευτέρα 12-6-2023 από τις 10.00 έως τις 11.30 οργανώθηκαν από τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κ. Χασιώτη Αθανάσιο αθλοπαιδιές χαράς στο προαύλιο του σχολείου.

Κάθε τάξη παρουσίασε το δικό της παιχνίδι, σκορπώντας ενθουσιασμό και χαρά σε όλα τα παιδιά που παρακολουθούσαν τις αθλοπαιδιές.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων ευχαριστεί θερμά τον κ. Χασιώτη για την οργάνωση των αθλοπαιδιών, που διδάσκουν δεξιότητες ζωής: αυτοπειθαρχία, αυτοπαρακίνηση, προσπάθεια, επιμονή, διεκδικητικότητα, σεβασμό, συνεργασία, άμιλλα…

ΕΝΑΣ ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΣ

Η εκπαιδευτικός καλλιτεχνικών της σχολικής μονάδας κ. Σαπνάρα Ευδοξία υλοποίησε σε συνεργασία με μαθητές/τριες πολλών τάξεων και τμημάτων τη δημιουργία ενός χάρτη της Σιάτιστας με «εικαστική διαδραστικότητα». Ο εντυπωσιακός χάρτης της πόλεως ζωντανεύει από εικαστικές αναπαραστάσεις εμβληματικών κτιρίων της πόλεως, καθώς και άλλων τοπόσημων, χώρων και δραστηριοτήτων και πλαισιώνεται από κείμενα των παιδιών για την πόλη.

ΔΙΠΛΗ ΕΚΘΕΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ Γ΄ΤΑΞΗΣ: ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ

Τα παιδιά της Γ΄τάξης σε συνεργασία με τους γονείς τους και με την επιμέλεια της υπεύθυνης δασκάλας της Γ΄τάξης κυρίας Διαμαντοπούλου Βασιλικής οργάνωσαν έκθεση οικογενειακών κειμηλίων, δηλαδή αντικειμένων καθημερινής χρήσης του παρελθόντος. Παράλληλα στην έκθεση παρουσιάστηκαν κατασκευές παιδιών που υλοποιήθηκαν ως σχέδια δράσης.

Την ενδιαφέρουσα έκθεση επισκέφθηκαν μαθητές και μαθήτριες της σχολικής μονάδας την Πέμπτη 8-6-2023, ενώ οι οικείοι των παιδιών την Παρασκευή 9-6-2023, ακούγοντας από τα παιδιά της Γ΄τάξης πληροφορίες για την ιστορία και τη χρήση των αντικειμένων.

Λαογραφική έκθεση

Έκθεση κατασκευών

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΤΕΧΝΗΣ ΠΕΛΕΚΟΝ 2023

Την προτελευταία εβδομάδα του διδακτικού έτους μαθητές και μαθήτριες της σχολικής μονάδας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την έκθεση έργων τέχνης που οργανώθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Τραμπαντζείου Γυμνασίου στα πλαίσια των πολιτιστικών εκδηλώσεων ΠΕΛΕΚΟΝ-ΜΕΡΕΣ ΓΙΟΡΤΩΝ ΒΟΪΟΥ 2023.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Στ΄2, Ε΄1, Ε΄2 και Γ΄ ξεναγήθηκαν ανά τάξη-τμήμα από την καλλιτέχνιδα φωτογράφο κυρία Παπαναούμ Καίτη, γνωρίζοντας έτσι μέσα από εντυπωσιακή έκθεση φωτογραφιών τον «Μόχθο για το κάρβουνο» και θαυμάζοντας εξαιρετικά έργα ξυλογλυπτικής και δεσποτικών βακτηριών του καλλιτέχνη Δημήτρη Παναγιώτου, του Λυγερέα, καθώς και ακουαρέλες και ελαιογραφίες τοπίων του εικαστικού καλλιτέχνη Χριστόδουλου Γκισούλη.