Αρχείο ημέρας 20 Νοεμβρίου 2014

Εορτασμός της επετείου εξέγερσης των φοιτητών στο Πολυτεχνείο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης του σχολείου μας με τις δασκάλες τους κ. Μαρία Κουγιούφα και κ. Αγνή Μέντζα οργάνωσαν στις 17/11/2014 στην αίθουσα τελετών «Αναστάσιος Σπύρου» του σχολείου μας μια συγκινητική εκδήλωση μνήμης της εξέγερσης των φοιτητών στο Πολυτεχνείο τον Νοέμβριο του 1973.

Η εκδήλωση περιλάμβανε το χρονικό των γεγονότων, προβολή οπτικών ντοκουμέντων, απαγγελία ποιημάτων, τραγούδια και θεατρική παράσταση.

Βοήθεια για την οργάνωση της εκδήλωσης προσέφεραν και οι εκπαιδευτικοί: κ. Β. Κεβρεκίδου, κ. Γ. Γκούμας και κ. Αν. Χατζηζήση.
Επίσης εκτέθηκε συλλογή έργων των παιδιών με θέμα: «Πολυτεχνείο -Με αφορμή τη Guernica του Picasso» που φιλοτέχνησαν τα παιδιά στο μάθημα των εικαστικών με την καθοδήγηση του κ. Μάρκου Nτέμκα.