Αρχείο ημέρας 31 Οκτωβρίου 2017

ΤΙΜΗ ΣΤΟ «ΟΧΙ» ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Στην αίθουσα τελετών «Αναστάσιος Σπύρου» του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας οργανώθηκε την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2017 εκδήλωση μνήμης και τιμής για τους ήρωες της Εποποιίας του 1940-41 και της αντίστασης απέναντι στις δυνάμεις του Άξονα.

Οι μαθητές των τάξεων Γ΄, Δ΄1 και Δ΄2 με την εποπτεία και επιμέλεια των υπεύθυνων εκπαιδευτικών των τάξεων αυτών: Χατζή Θεολογίας, Κύρου Ηλία και Διαμαντοπούλου Βασιλικής παρουσίασαν δραματοποιημένα στιγμιότυπα του ηρωικού αγώνα και της φρικτής κατοχής, αποσπώντας θερμά χειροκροτήματα και τον ενθουσιασμό του κοινού.

Την εκδήλωση προλόγισε η Στέφου Ζωή-Δέσποινα.

Επίσης στο σχολείο οργανώθηκε έκθεση ιστορικών τεκμηρίων (φωτογραφιών,  εφημερίδων, βιβλίων) σχετικών με το Έπος του ΄40-41, την Κατοχή και τις αποτρόπαιες όψεις του  Β΄  Παγκόσμιου πολέμου.

Κατόπιν έγινε η κατάθεση στεφάνου στο Ηρώο από τη Θεοδώρα-Παρασκευή Ζαγκουντίνου.

Το Σάββατο 28 Οκτωβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης παρακολούθησαν τη Θεία Λειτουργία και Δοξολογία. Λόγω όμως σφοδρής καταιγίδας δεν έγινε η καθιερωμένη παρέλαση.

Με την παρουσία του τίμησε τις εκδηλώσεις του Δήμου για την επέτειο του «ΟΧΙ» ο Σχολικός Σύμβουλος 5ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Κοζάνης κ. Παπαδέλης Ιωάννης.

Τα δικά μας δέντρα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων: Β΄ και Στ΄2 συμμετείχαν στον διαγωνισμό που προκήρυξε το Εικαστικό Εργαστήρι του Δήμου Κοζάνης με θέμα: «Το δικό μου δέντρο».

Τα παιδιά κλήθηκαν να φιλοτεχνήσουν ένα δέντρο διαφορετικό, ένα δέντρο από τον πλούσιο κόσμο της φαντασίας τους.

Τα έργα των παιδιών της Β΄ τάξης

Τα έργα των παιδιών της Στ΄ τάξης