Αρχείο ημέρας 19 Σεπτεμβρίου 2020

«Κάνε τις ρίζες σου πιο δυνατές»

01

Με το σύνθημα «ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΣΟΥ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΕΣ» υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020, ημέρα του Αγιασμού, τα φετινά πρωτάκια μας.

Ένα δεντράκι ? μπρελόκ για κάθε παιδί με… καρπούς μοναδικούς: ανάγνωση, γραφή, αριθμητική, αγάπη, ομαδικότητα, συνεργασία, πίστη

Συμβολικά, την επόμενη ημέρα, την Τρίτη, οι καινούριοι μαθητές του σχολείου μας, μαζί με τον δάσκαλό τους, κ. Μιχάλη Δούβλο, φύτεψαν μια δάφνη στην αυλή του σχολείου μας. Θα είναι το δέντρο που θα μας θυμίζει την πρώτη μας μέρα στο Δημοτικό σχολείο και θα μας συντροφεύει για τα επόμενα έξι χρόνια.

Όσο το ποτίζουμε με μεράκι και δουλειά, τόσο θα αναπτύσσεται… Όσο το λίπασμα μας περιέχει φόβο, τόσο θα μαραζώνει… Κι αυτό δεν το θέλουμε.

Υγεία και καλή αρχή σε όλο τον εκπαιδευτικό κόσμο.