Αρχείο ημέρας 23 Ιουνίου 2022

Ο ΥΜΝΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΠΙΤΑΦΙΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΚΛΗ ΣΤΟ ΤΣΙΣΤΟΠΟΥΛΕΙΟ ΔΙΟΙΚΗΤΗΡΙΟ

Στα πλαίσια Σχεδίου Δράσης της σχολικής μονάδας με στόχο την καλλιέργεια της δημοκρατικής κουλτούρας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης την Τρίτη 14 Ιουνίου 2022 απέδωσαν στην πλατεία του Τσιστοπούλειου Διοικητήριου, ως θέατρο αναλογίου, τον περίφημο Επιτάφιο λόγο του Περικλή, που θεωρείται «ύμνος στο δημοκρατικό πολίτευμα». Επίσης, το κείμενο αυτό, που το διασώζει ο ιστορικός Θουκυδίδης, μπορεί να θεωρηθεί ότι περιγράφει με τον καλύτερο τρόπο την ταυτότητα του «ενεργού» εθελοντή και δημοκράτη πολίτη.

Την εκπαιδευτική δράση της σχολικής μονάδας παρακολούθησε ο Δήμαρχος Βοΐου κ. Ζευκλής Χρήστος και η Προϊσταμένη του διοικητηρίου κ. Μπλιάγκου Αγνή, τιμώντας το σχολείο.

Ο κ. Δήμαρχος μίλησε στα παιδιά, επαινώντας τα για τη δράση τους και τα ξενάγησε στην αίθουσα του δημοτικού συμβουλίου, η οποία αυτή την εποχή ανακαινίζεται, ευχόμενος στα παιδιά να αναλάβουν στο μέλλον θέσεις πολιτικής ευθύνης και να υπηρετήσουν τις αξίες της δημοκρατίας.