Αρχείο ημέρας 13 Ιανουαρίου 2023

Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με αναπηρία

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου που έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με αναπηρία οι τάξεις Γ΄και Ε1 πραγματοποίησαν τις παρακάτω δράσεις: 1) Δημιουργία αφίσας με τίτλο « Εγώ κι εσύ μαζί!» , η οποία μοιράστηκε στα καταστήματα της πόλης μας με σκοπό την ευαισθητοποίηση των συμπολιτών μας σε θέματα αναπηρίας. 2) Κατασκευή καρδιών με θέμα «Δίνω χρώμα στην αναπηρία», οι οποίες και αυτές χαρίστηκαν στα καταστήματα της πόλης μας. 3) Παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού με πλαστικοποιημένα γράμματα και σχηματισμός της φράσης «ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ» 4) Κατασκευή ταμπλό με ζωγραφιές των παιδιών με θέμα: «Τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία». 5) Γραφή του ονόματος των παιδιών με τη γραφή braille. Ευχαριστούμε θερμά τους καταστηματάρχες της πόλης μας για την άριστη συνεργασία τους και υποδοχή των μαθητών του σχολείου μας. Χτίζουμε γέφυρες σχολείου και κοινωνίας.