Αρχείο ημέρας 28 Μαΐου 2023

Για Εράτυρα και Σισάνι, με το ΚΤΕΛ!

Ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του δήμου Βοΐου για διοργάνωση και πραγματοποίηση εκπαιδευτικών εκδρομών όλων των σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου, πραγματοποίησαν οι τάξεις Ε΄ και ΣΤ΄ του σχολείου μας τη δική τους εκδρομή την περασμένη Τετάρτη 24 Μαΐου 2023, με συνοδούς τη διευθύντρια κ. Ζωή Στέφου και τους εκπαιδευτικούς κ. Αγνή Μέντζα, κ. Γιάννη Πόρπορη, κ. Μαρία Κουγιούφα και κ. Μιχάλη Δούβλο.

Πρώτος προορισμός μας, η αγαπημένη Εράτυρα. Αρχικά, επισκεφτήκαμε το λαογραφικό μουσείο και κατόπιν είδαμε το επιχρυσωμένο τέμπλο και την πλούσια αγιογράφηση στον ιερό ναό αγίου Γεωργίου (1844). Μια στάση στην πανέμορφη πλατεία ήταν αναπόφευκτη.

05 06 07 08 09

Στη συνέχεια, λίγο πιο έξω από το Σισάνι, περπατήσαμε μέσα στην καταπράσινη φύση και οδηγηθήκαμε στον επισκοπικό ναό (μεσοβυζαντινός, 11ου αιώνα), όπου εξηγήσαμε τον λόγο που η Μητρόπολή μας αναφέρεται ως «Σισανίου και Σιατίστης». Κατόπιν, δίπλα ακριβώς, επισκεφτήκαμε την ιερά μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου, όπου μας υποδέχτηκε ο πατήρ Φιλόθεος. Τέλος, με θέα τον Μύριχο ποταμό, παραπόταμο του Αλιάκμονα, μείναμε για αναψυχή στον ομώνυμο ξενώνα.

10

11

12

01

Ευχαριστούμε τον δήμο Βοΐου για την ευκαιρία που δίνει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, με την κάλυψη των εξόδων μετακίνησης, να γνωρίσουν οι μαθητές μας κομμάτια από τον τόπο τους. Αισθανθήκαμε τουρίστες στον τόπο μας!

Για σένα, μαμά!

01

Με τη ζωγραφική σε φλιτζάνι ασχολήθηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε2΄ τάξης του σχολείου μας και ο δάσκαλός τους, Μιχάλης Δούβλος.

Με αφορμή τη γιορτή της μητέρας που κάθε χρόνο έχει την τιμητική της τη δεύτερη Κυριακή του Μάη, το κάθε παιδί στόλισε τη δική του κούπα με ζεστές ευχές, προσθέτοντας όμορφες ζωγραφιές.

Αποδέκτες, οι μητέρες των παιδιών.

Δέκα ξεχωριστές κούπες για δέκα ξεχωριστές μητέρες.

Χρόνια πολλά, μαμά!