ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ ΠΡΟΛΗΨΗΣ

Υλοποιήθηκε και φέτος στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Σιάτιστας το εγκεκριμένο από το ΥΠ.Π.Ε.Θ πρόγραμμα Οδοντιατρικής πρόληψης μετά από πρόταση της κ. Ελένης Θεοδοσιάδου, οδοντιάτρου του Νοσοκομείου Κοζάνης και τη γραπτή συναίνεση των γονέων μαθητών και μαθητριών μας.

Συγκεκριμένα, την Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2018 η οδοντίατρος κ. Ελένη Θεοδοσιάδου, προβάλλοντας φωτογραφικό υλικό, ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ και της Β΄ τάξης για τις αρρώστιες, αλλά και τους τρόπους φροντίδας και διατήρησης της υγείας των δοντιών. Δίδαξε ακόμη στα παιδιά τον σωστό τρόπο βουρτσίσματος των δοντιών. Στη συνέχεια έκανε τον οδοντιατρικό έλεγχο στα δόντια των παιδιών, καταγράφοντας τις παρατηρήσεις της στα βιβλιάρια υγείας.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Ελένη Θεοδοσιάδου, οδοντίατρο του Νοσοκομείου Κοζάνης για το συνεχές ενδιαφέρον της για τη φροντίδα της υγείας των δοντιών των μαθητών μας.