ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΙΚΗ ΓΡΙΠΗ

Τα συμπτώματα γρίπης περιλαμβάνουν:
πυρετό, βήχα, ρινική καταρροή, πονόλαιμο, κεφαλαλγία, μυαλγίες, καταβολή και ρίγη, ενώ κάποιοι ασθενείς μπορεί να παρουσιάσουν εμετό ή διάρροιες. Επίσης, κάποιοι ασθενείς που νοσούν από γρίπη μπορεί να εμφανίζουν μόνο συμπτώματα από το αναπνευστικό σύστημα και καθόλου πυρετό.

Σύμφωνα με την υπ΄αριθμ΄ Φ25/18448/Δ1/6-2-2019 εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ δόθηκαν οι παρακάτω οδηγίες για την προστασία από την εποχική γρίπη:

1. Τα παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης στο σχολείο θα πρέπει να παραλαμβάνονται από τους γονείς τους, οι οποίοι θα πρέπει να ειδοποιούνται αμέσως.
  2. Θα πρέπει να τηρούνται οι παρακάτω κανόνες ατομικής υγιεινής:
    • Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα
    • Αποφυγή κοινής χρήσης μολυβιών, στυλό, μαρκαδόρων?
    • Σε βήχα ή φτάρνισμα κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι ή με χαρτομάντιλο και πέταγμα του χαρτομάντιλου
    • Απαγόρευση να πίνουν τα παιδιά νερό από τη βρύση με το στόμα τους.
    • Τακτικό πλύσιμο χεριών με υγρό σαπούνι.

Επίσης σύμφωνα με οδηγίες του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων για το σταμάτημα της διασποράς του ιού της γρίπης, οι οποίες στάλθηκαν στο σχολείο μαζί με την υπ΄αριθμ΄75890/4-10-2018 εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας θα πρέπει:

• να προσπαθείτε να αποφύγετε άτομα που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης
  • να καθαρίζετε καλά τις επιφάνειες που μπορεί να έχουν επιμολυνθεί από τον ιό της γρίπης

ΟΧΙ ΣΤΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΤΟΥ ΙΟΥ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ!