Επιστρέφοντας με δώρα από την Αθήνα

57486726_2163836080366097_3529842017796358144_nΜια όμορφη έκπληξη περίμενε τα παιδιά όλων των τάξεων του σχολείου μας με την πρωινή προσευχή της Τετάρτης 17 Απριλίου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης παρουσίασαν στα μικρότερα παιδιά του σχολείου την εκδρομή τους στην Αθήνα. Οι τελειόφοιτοι του σχολείου μας έδωσαν μια ιδέα στα παιδιά των μικρότερων τάξεων για την πρωτεύουσα και μίλησαν για τις εμπειρίες που έζησαν σε αυτό το απόλυτα «κερδοφόρο» ταξίδι τους.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα είχε και αρκετά δώρα για τα παιδιά τα οποία παρέδωσαν στη διευθύντρια του σχολείου κα. Στέφου Ζωή.

Συγκεκριμένα, μια αναμνηστική ευχαριστήρια πλακέτα από τον Σύλλογο απόδημων Σιατιστέων Αθηνών ? Πειραιώς η οποία θα ομορφύνει μια γωνιά του σχολείου μας για να θυμίζει την όμορφη συνάντηση του 1ου Δημοτικού με τους απόδημους της Αθήνας στο Ίδρυμα Νιάρχος.

Ένα επιτραπέζιο παιχνίδι με τίτλο «Πανόραμα της ελληνικής επανάστασης» το οποίο δόθηκε στα παιδιά από το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο και θα παραμείνει στο σχολείο.

Επιπλέον, το βιβλίο «Πολιτισμός και κρίση» το οποίο μας δώρισαν από το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και επίσης θα μείνει στο σχολείο μας.

Θερμά ευχαριστούμε τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης για τις δωρεές τους στο σχολείο μας.