ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΩΝ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΤΟΥ 2015

Η πρόεδρος και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας την Παρασκευή 12 Ιουνίου 2015, με τη λήξη της εκδήλωσης αποχαιρετισμού των μαθητών και μαθητριών της Στ΄τάξης της σχολικής χρονιάς 2014-2015, προσέφεραν σε κάθε μαθητή και μαθήτρια από ένα βιβλίο.

Πρόκειται για το βιβλίο «Το κομμάτι που λείπει συναντά το μεγάλο Ο» του S.Silverstein των εκδόσεων Δωρικός, που αναφέρεται μεταφορικά στο ταξίδι της προσωπικής ανάπτυξης και ολοκλήρωσης του καθενός. Προϋποθέσεις για το ταξίδι είναι: η ίδια η δυνατή επιθυμία επίτευξης στόχων, η σταθερή προσήλωση στους στόχους και η συνεχής προσπάθεια του καθενός. Τίποτα δε θα χαριστεί στον καθένα. Η ανάπτυξη και η ολοκλήρωση δε χαρίζεται από κάποιον άλλο, αλλά κατακτιέται από τον ίδιο. Απαιτείται προσπάθεια και ιδρώτας, αλλά το κέρδος θα είναι το ταξίδι προς την ολοκλήρωση, η κατάκτηση της προσωπικής ελευθερίας και η πραγματοποίηση των ονείρων.