ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ

Με αφορμή την 6η Μαρτίου που έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της βϊας στο σχολείο την Παρασκευή από τις 10.00 μέχρι τις 11.30 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ1 τάξης με την επιμέλεια της εκπαιδευτικού κ. Διαμαντοπούλου Βασιλικής παρουσίασαν στη σάλα του σχολείου ένα σχετικό αφιέρωμα με στόχο την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας για την πρόληψη και την αντιμετώπιση της σχολικής βίας. Το αφιέρωμα περιλάμβανε παρουσίαση με παντομίμα περιπτώσεων ενδοσχολικού εκφοβισμού και βίας και αποκάλυπτε τον ρόλο των παρατηρητών -συμμαθητών στην καταπολέμηση του φαινομένου. Επίσης τα παιδιά παρουσίασαν συνθήματα σε αφίσες, τραγούδι και χορό. Το αφιέρωμα παρουσιάστηκε ξεχωριστά στις τάξεις του σχολείου για την αποφυγή συνωστισμού. Επίσης οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ1 δημιούργησαν έκθεση με εικαστικά έργα και πανό για την ευαισθητοποίηση των μελών της σχολικής κοινότητας στο θέμα του ενδοσχολικού εκφοβισμού.

Επίσης η τάξη Ε2 παρουσίασε την τελευταία ώρα για την Στ΄τάξη στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου «Αναστάσιος Σπύρου» κουκλοθεατρική αφήγηση παραμυθιού, με θέμα την αντιμετώπιση της διαφορετικότητας σε μια χώρα που επιδιώκει την ομοιομορφία. Η ιστορία θίγει το πρόβλημα της απόρριψης του διαφορετικού, στάση που εμποδίζει την αλληλεγγύη, τη συνεργασία, την αλληλοϋποστήριξη, τη φιλία. Η Ε2 τάξη ήδη έχει παρουσιάσει κατά τον Φεβρουάριο την καλλιτεχνική αφήγηση της ιστορίας στην Α΄ και στη Γ΄ . Προγραμματίζεται προσεχώς η παρουσίαση της αφήγησης και στα υπόλοιπα τμήματα της σχολικής μονάδας, αλλά και στο νηπιαγωγείο. Οι κούκλες δημιουργήθηκαν με την αξιοποίηση εικαστικών έργων που δημιούργησαν τα παιδιά με την καθοδήγηση της δασκάλας των εικαστικών κ. Σαπνάρα Ευδοξίας.

Κάποιοι ήρωες της κουκλοθεατρικής αφήγησης

Επίσης μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Α΄, Γ΄, Δ΄1, Δ΄2 και Ε΄2
δημιούργησαν τις αυτοπροσωπογραφίες τους κι οργανώθηκε έκθεση
εικαστική με θέμα την υπέροχη διαφορετικότητα της σχολικής μονάδας.