ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ

ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΝΗΜΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΟΥ «ΟΧΙ»

Οι εκπαιδευτικοί της Δ΄ τάξης κ. Κύρου Ηλίας και κ. Διαμαντοπούλου Βασιλική, καθώς και της Γ΄τάξης κ. Νεράντζη Αικατερίνη οργάνωσαν με τους μαθητές τους εκδήλωση-αφιέρωμα στην επέτειο του «ΟΧΙ».

Προηγήθηκε η  ανάγνωση του πρακτικού επιλογής σημαιοφόρων για τα δύο εξάμηνα του σχολικού έτους 2015-16 και η ομιλία του Διευθυντή του σχολείου κ. Φυτάκη Γεωργίου, που εισήγαγε το κοινό (γονείς και μαθητές) στο ιστορικό  πλαίσιο της εθνικής επετείου. Κατόπιν οι μαθητές και οι μαθήτριες παρουσίασαν το χρονικό του έπους, θεατρικά δρώμενα, ποιήματα και τραγούδια.

Υπεύθυνος για τη διδασκαλία και την παρουσίαση των τραγουδιών ήταν ο δάσκαλος της μουσικής κ. Κωνσταντίνος Δημητρίου.

Ακολούθησε κατάθεση στεφανιού από τους μαθητές στο Μνημείο των Ηρώων, ενώ την επόμενη ημέρα, 28η του Οκτώβρη  2015, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Δ΄, Ε΄και Στ΄ συμμετείχαν στην παρέλαση.