Η ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ ΚΟΖΑΝΗΣ

Την Τρίτη 21-3-2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη φετινή παιδική θεατρική παράσταση του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Κοζάνης και συγκεκριμένα το έργο της Στέλλας Μιχαηλίδου «Τζιτζιμιτζιχοτζιριά», το οποίο αναφέρεται στις αξίες της αλληλεγγύης, της φιλίας,  της συνεργασίας, του σεβασμού της διαφορετικότητας κι ακόμα στην αναγκαιότητα  της ελεύθερης έκφρασης και δημιουργικότητας με στόχο την αυτοπραγμάτωση.

Επίσης τα παιδιά είχαν επιτέλους την ευκαιρία μετά από τη μακρά  περίοδο της πανδημίας να χαρούν μια οργανωμένη επαγγελματική θεατρική παράσταση στη μεγάλη αίθουσα τέχνης του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Κοζάνης και να διαπιστώσουν πως  ένα άρτιο αισθητικά θεατρικό  αποτέλεσμα προκύπτει από την αυτοπειθαρχία,  τον αυτοέλεγχο, τη συνεργασία και την υπευθυνότητα που καλλιεργεί  η θεατρική αγωγή.

Συνοδοί των παιδιών ήταν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των τμημάτων.

Ευχαριστούμε θερμά το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

που κάλυψε το κόστος μεταφοράς των παιδιών με  λεωφορεία

του ταξιδιωτικού γραφείου For you του ΚΤΕΛ Κοζάνης. Έτσι τα παιδιά κατέβαλαν μόνο το κόστος του θεατρικού εισιτηρίου των 5 ευρώ.