ΔΥΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ

Την Τετάρτη 10-5-2023 υλοποιήθηκε στη σχολική μονάδα εκπαιδευτική δράση-παρέμβαση Αγωγής υγείας από τις νοσηλεύτριες του Κέντρου Υγείας κ. Αρετή Διαμαντοπούλου και κ. Αναστασία Δαλαμπίρα σε δύο κύκλους για τους μαθητές και τις μαθήτριες των τάξεων Α΄, Β΄ από 8.45 έως 9.30 και των τάξεων Γ΄ και Δ΄ από 10.00 έως 10.45 με θέμα τα «Μικρόβια».

Την Πέμπτη 18-5-2023 υλοποιήθηκε στη σχολική μονάδα αντίστοιχη εκπαιδευτική δράση αγωγής υγείας για τους μαθητές των τάξεων Ε΄και ΣΤ΄με θέμα «Πρώτες βοήθειες» από την κ. Ματή Παπαγεωργίου, μαία, την κ. Παπαδοπούλου Στυλιανή, νοσηλεύτρια και την κ. Ντίνα Φεβρωνία, νοσηλεύτρια, που αποτελούν προσωπικό του Κέντρου Υγείας Σιάτιστας.

Ευχαριστούμε θερμά το επιστημονικό προσωπικό του Κέντρου Υγείας που υλοποίησε πρόθυμα τις δράσεις παρεμβάσεις αγωγής υγείας στη σχολική μονάδα.

Επρόκειτο για εγκεκριμένες δράσεις που υλοποιούνται από το Υπουργείο Υγείας σε συνεργασία με το Υ.ΠΑΙ.Θ.