Αφιέρωμα μνήμης της Εθνεγερσίας

Το φετινό αφιέρωμα στη μνήμη της Μεγάλης Επανάστασης με τίτλο «Σελίδες Ιστορίας» οργανώθηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων της Στ΄ τάξης με την επιμέλεια των υπεύθυνων εκπαιδευτικών κ. Κουγιούφα Μαρίας και κ. Στέφου Ζωής και περιλάμβανε δώδεκα ιστορικές σκηνές από την πορεία της Εθνεγερσίας, στις οποίες διακρίνονταν οι αξίες και τα ιδανικά των προμάχων αγωνιστών για παιδεία και λευτεριά.

Την εκδήλωση προλόγισε ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας κ. Μάραντος Δημήτριος και το αφιέρωμα περιλάμβανε το απολυτίκιο του Ευαγγελισμού, τραγούδια και τα εξής μονόπρακτα που συνδέονταν με αφηγήσεις:

1. Φιλοθέη η Αθηναία, το εκπαιδευτικό και φιλανθρωπικό της έργο
  2. Αδούλωτη κλεφτουριά
  3. Ο εθνεγέρτης Παπαζώλης ο Σιατιστεύς
  4. «Για τον Ρήγα-Ποιήματα» Νίκου Ποταμίτη
  5. Φιλική Εταιρεία (σε 3 σκηνές)
  6. Λασκαρίνα
  7. Αλέξανδρος Υψηλάντης-Εξέγερση στη Μολδοβλαχία
  8. Η κήρυξη της Επανάστασης-Χορικό
  9. Ο Γέρος του Μοριά
  10. Κανάρης
  11. Μαντώ
  12. Μεσολογγίτισσες από τους «Ελεύθερους Πολιορκημένους» του Διονυσίου Σολωμού.

Το αφιέρωμα παρουσιάστηκε στους μικρούς μαθητές της Α΄ και της Β΄ τάξης την Τετάρτη 20-3-2024. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Γ΄, Δ΄ και Ε΄ και οι οικείοι προσκεκλημένοι των παιδιών παρακολούθησαν την εκδήλωση την Παρασκευή 22-3-2024.

DSCN9738 DSCN9789 DSCN9725