Αρχείο ημέρας 2 Απριλίου 2018

Καλό Πάσχα

Είθε να βιώσουμε όλοι βαθιά το νόημα του ορθόδοξου Πάσχα

και με πίστη στην περίλαμπρη κι ένδοξη  ανάσταση του Ιησού,

ότι «ουκ έστιν ώδε αλλ΄ηγέρθη»

είθε να αναστηθούν οι καρδιές  μας καθαρές,

λεύτερες από  πάθη,

με  πνεύμα προσφοράς

και μ΄ ελπίδα  στην αγάπη.

φορητή εικόνα σχολικής αίθουσας

Παγκόσμια Ημέρα των δασών

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Δασοπονίας στις 21 Μαρτίου σε συνεννόηση με το Δασαρχείο Τσοτυλίου και με τον Δήμο Βοϊου οι μαθητές και μαθήτριες της Στ΄ τάξης του σχολείου μας ανέλαβαν την ευθύνη για φύτεμα 30 μικρών πεύκων που παραχώρησε ο Δήμος. Η Δ/ντρια του σχολείου, οι εκπαιδευτικοί  και οι μαθητές της Στ΄ τάξης ευχαριστούν θερμά τον κ. Δόρδα Χρήστο, αντιδήμαρχο, για την πρόθυμη ανταπόκρισή του στο αίτημα των μαθητών.

Πανελλήνια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας και του σχολικού εκφοβισμού

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας και του σχολικού εκφοβισμού, καθώς και την Ημέρα κατά του Ρατσισμού και της ξενοφοβίας σε τάξεις του 1ου Δημοτικού Σχολείου προγραμματίστηκαν  σχετικές δράσεις που περιλάμβαναν, ανάγνωση ιστοριών και  προβολές μικρών ταινιών με θέμα: την ανεκτικότητα στη διαφορετικότητα, την ξενοφοβία,  την φιλία, όπως για παράδειγμα τις ιστορίες-ταινίες «Έλμερ, ο παρδαλός ελέφαντας»,   « Ειρήνη, ιστορία ενός παιδιού πρόσφυγα» κ.ά.,  καθώς και εικαστικές παρεμβάσεις.

Τα παιδιά της  Γ΄ τάξης κατασκεύασαν δύο αφίσες : Φράσεις που στηρίζουν  και φράσεις που πληγώνουν