Αρχείο ημέρας 17 Απριλίου 2018

«Με το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον», συμμετοχή σε διαγωνισμό

01

Στον διαγωνισμό της επιτροπής Europe at school πήραν μέρος όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε? τάξης του σχολείου μας. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται κάθε χρόνο και το γενικό θέμα για το 2018 είναι «Οραματιζόμαστε το μέλλον μας» και ειδικότερα «Με το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον: Νέες τεχνολογικές εφευρέσεις και προκλήσεις, επιστημονικές ανακαλύψεις, εικονική πραγματικότητα, σχέδια εποικισμού άλλων πλανητών, επαπειλούμενα οικοσυστήματα. Πώς οραματίζεστε τη ζωή και τον κόσμο μας τις επόμενες δεκαετίες;»

??????????

Ο παρών Διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές  Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικών Σχολείων,  όλων των τάξεων Γυμνασίων και Λυκείων τόσο εντός όσο και εκτός των συνόρων της Ελλάδας, δηλαδή και σε σχολεία όπου φοιτούν παιδιά Ομογενών.

??????????

Τα παιδιά συμμετείχαν είτε με γραπτό κείμενο είτε με καλλιτεχνική εργασία. Το κάθε παιδί ήταν υπεύθυνο για τη δική του συμμετοχή και ο δάσκαλος δεν έκανε καμία διόρθωση. Στόχος είναι η προσπάθεια των μαθητών, η δραστηριοποίηση τους και η ανάδειξη των ικανοτήτων τους.

??????????

Οι εργασίες των παιδιών πληρούσαν τις προϋποθέσεις που έθετε η επιτροπή και έχουν ήδη αποσταλεί στη διεύθυνση της Ευρωπαϊκής ένωσης εκπαιδευτικών.

??????????

Τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού θα ανακοινωθούν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στα σχολεία, που συμμετείχαν στον διαγωνισμό, περίπου στις αρχές Οκτωβρίου 2018. Τα βραβεία θα απονεμηθούν από την Ελληνική Εθνική Επιτροπή της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολείων, σε 100 περίπου μαθητές που θα  διακριθούν, σε ειδική τελετή, η οποία θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα, σε συνεργασία με το Υπουργείο  Παιδείας.     ?????????? ??????????  ????????????????????

??????????

?????????? ?????????? ?????????? ??????????

??????????  ????????????????????