Αρχείο ημέρας 15 Δεκεμβρίου 2018

Συμμετοχή σε διαγωνισμό Ποίησης και Διηγήματος

01Έναν διαγωνισμό σχετικό με το μάθημα της Γλώσσας επιλέξαμε φέτος να συμμετέχουν τα παιδιά της ΣΤ? τάξης του σχολείου μας. Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών προκηρύσσει για το έτος 2018, τους Πανελλήνιους και Παγκύπριους Λογοτεχνικούς Διαγωνισμούς για παιδιά και εφήβους: Παιδικής και εφηβικής ποίησης και παιδικού και εφηβικού διηγήματος.

Τα παιδιά συμμετέχουν στον διαγωνισμό γράφοντας ένα ποίημα ή διήγημα. Σύμφωνα με τους όρους του διαγωνισμού στο επάνω μέρος του κειμένου αναγράφεται ένα ψευδώνυμο του παιδιού ενώ τα πραγματικά στοιχεία αποστέλλονται σε διαφορετικό φάκελο. Επιπλέον, για τη συμμετοχή των παιδιών απαιτούνταν υπεύθυνη δήλωση ? συγκατάθεση των γονέων ? κηδεμόνων και η δημιουργία των έργων πραγματοποιήθηκε εκτός ωρολογίου προγράμματος όπως προβλέπουν οι όροι του διαγωνισμού. Τα παιδιά συνέθεσαν τα έργα τους, ποίημα ή διήγημα, στο σπίτι τους και η βοήθεια ακόμη κι από άλλα πρόσωπα είναι θεμιτή. Η συμμετοχή σε έναν διαγωνισμό δεν προσβλέπει στην πρωτιά αλλά στην προσπάθεια, την καλλιέργεια και ανάδειξη της αισθητικής έκφρασης, την ανάπτυξη δημιουργικότητας και έμπνευσης καθώς και στην εκπαίδευση στη δημιουργική γραφή. Κι όλα αυτά καλλιεργούνται ακόμη και μέσω της βοήθειας από αγαπητά πρόσωπα.

Το κάθε παιδί θα παραλάβει αναμνηστικό δίπλωμα συμμετοχής από το σχολείο.

Παρακάτω δείτε τα έργα των μαθητών και μαθητριών σε αλφαβητική σειρά ανάλογα με το ψευδώνυμο του καθενός:

02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24