Αρχείο ημέρας 14 Μαρτίου 2019

«Με αγάπη θα σας θυμόμαστε όλα τα παιδιά σας»

01

Στα γραφεία της Ιεράς Μητρόπολης Σισανίου και Σιατίστης βρέθηκαν τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας με τον δάσκαλό τους κ. Μιχάλη Δούβλο. Με δική τους πρωτοβουλία οι μαθητές και οι μαθήτριες κατέθεσαν στον υπεύθυνο κ. Γούτα Ζήση ένα διόλου ευκαταφρόνητο χρηματικό ποσό καθώς κι ένα κουτί με τρόφιμα για τις ανάγκες του συσσιτίου στη μνήμη του Μακαριστού Μητροπολίτη Σισανίου και Σιατίστης κυρού Παύλου.

04 03 02

Επιπλέον, τα παιδιά τοποθέτησαν στο μνήμα του μακαριστού επισκόπου μαρμάρινη πλακέτα με ένα ποίημα το οποίο τα ίδια έγραψαν.

06 07

Η επίσκεψη αυτή ήταν αποτέλεσμα των στενών δεσμών που κατάφεραν να δημιουργήσουν τα παιδιά με τον μακαριστό κυρό Παύλο κατά το προηγούμενο σχολικό έτος. Περάσαμε αρκετές φορές την πάντα ανοιχτή πόρτα της Μητρόπολής μας και θυμόμαστε την επίσκεψή μας με τα «Χελιδονίσματα», τη συνέντευξη για τις ανάγκες της ταινίας μας κι ακόμη μια φορά με την ομιλία και τα λόγια νουθεσίας του μακαριστού.   05      Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ΄ τάξης που σε τούτα τα δύσκολα χρόνια στήριξαν και αυτή τη δράση του σχολείου που στόχευε στην ευαισθητοποίηση των μαθητών και στην αναγνώριση του έργου του Μακαριστού κυρού Παύλου.