Αρχείο ημέρας 17 Μαρτίου 2019

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΑΞΕΩΝ Ε΄ΚΑΙ ΣΤ΄ ΣΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Ε΄ και Στ ΄με την πρωτοβουλία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών κ. Πορπόρη Ιωάννη, κ. Κουγιούφα Μαρίας και κ. Δούβλου Μιχαήλ, συμμετείχαν και φέτος στους εγκεκριμένους από το ΥΠΠΕΘ δύο Πανελλήνιους διαγωνισμούς που διοργανώνουν αντίστοιχα η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία και η Ένωση Ελλήνων Φυσικών.

Ο 13ος μαθητικός διαγωνισμός της ΕΜΕ «Παιχνίδι και μαθηματικά» έγινε την 1η Μαρτίου 2019, ημέρα Παρασκευή και ο 7ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικών έγινε στις 14 Μαρτίου 2019, ημέρα Πέμπτη.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

«?Ένα ασφαλές, ειρηνικό και δημοκρατικό σχολείο,

ένα σχολείο χωρίς βία και φόβο

αποτελεί δικαίωμα όλων των παιδιών.

Χρέος όλων μας να το διασφαλίσουμε!»

απόσπασμα από μήνυμα του υπουργού κ.Κ. Γαβρόγλου

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως η Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Το ΥΠΠΕΘ με μήνυμα του υπουργού για το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας κάλεσε τα σχολεία στην οργάνωση σχετικών δράσεων και εκδηλώσεων. Ύστερα από απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων οργανώθηκε στην αίθουσα τελετών «Αναστάσιος Σπύρου» του σχολείου εκδήλωση σχετική με το φαινόμενο αυτό την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019 που την παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου.

Η εκδήλωση περιελάμβανε παρουσίαση του θεωρητικού υπόβαθρου του θέματος από τον κ. Πορπόρη Ιωάννη, εκπαιδευτικό της Ε΄1 τάξης με αναλυτική αναφορά στα είδη του εκφοβισμού, στις συνέπειες του φαινομένου στον ψυχισμό των παιδιών, στον ρόλο των παθητικών και ενεργών παρατηρητών, στους τρόπους αντιμετώπισης του φαινομένου, καθώς και επιλογή από τον ίδιο και παρουσίαση σχετικής ταινίας. Στη συνέχεια μαθητές και μαθήτριες της Ε΄1 τάξης σε συνεργασία με τα παιδιά της Β΄1 τάξης με την επιμέλεια της Στέφου Ζωής-Δέσποινας παρουσίασαν δραματοποίηση του παραμυθιού «Οι 7 χρωματιστοί ιππότες» που αναφέρεται στις αξίες της συνεργασίας και της ανεκτικότητας. Στην παρουσίαση του παραμυθιού συνέβαλαν αποφασιστικά η κ. Δραγγώγια Σουλτάνα ΕΒΠ και η κ. Κουρπουανίδου Αποστολία ΠΕ 25.