Αρχείο ημέρας 10 Νοεμβρίου 2021

Πράξη 20η

ΨΗΦΙΣΜΑ

Στη Σιάτιστα σήμερα 8 Nοεμβρίου 2021, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14.30

με την απροσδόκητη είδηση της «κοίμησης» του Εθνικού Ευεργέτη, καθώς και μεγάλου ευεργέτη της πόλεως και των εκπαιδευτηρίων της Σιάτιστας και δωρητή και υποστηρικτή του εκπαιδευτικού έργου του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας

Λεωνίδα Παπαγεωργίου

ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Δημοτικού Σχολείου

που αποτελείται από τη Διευθύντρια του Σχολείου και τους/τις εκπαιδευτικούς: 1) Κύρου Ηλία, 2) Διαμαντοπούλου Βασιλική, 3) Αμπατζίδη Γεώργιο, 4) Χατζή Θεολογία, 5) Πορπόρη Ιωάννη, 6) Κουγιούφα Μαρία, 7) Μέντζα Αγνή, 8) Τσιώνη Αλεξάνδρα, 9) Γκουντούλια Γεώργιο, 10) Δούβλο Μιχαήλ, 11) Γκούμα Γεώργιο και 12) Χασιώτη Αθανάσιο,

εύχεται

ανάπαυση ψυχής

κι αιώνια να είναι η μνήμη του

κ α ι  α π ο φ α σ ί ζ ε ι  ο μ ό φ ω ν α

* * Να εκφραστούν θερμά συλλυπητήρια στους οικείους του με την αποστολή αντιγράφου του ψηφίσματος του Συλλόγου Διδασκόντων στα Ιδρύματα Παπαγεωργίου

* Να δημοσιευθεί το παρόν ψήφισμα στην ιστοσελίδα του σχολείου

Η Δ/ντρια του Σχολείου                           Το διδακτικό Προσωπικό

ΣΤΕΦΟΥ ΖΩΗ-ΔΕΣΠΟΙΝΑ                              ΤΥ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΠΕ ΓΡΕΒΕΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ «ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»

Την Παρασκευή 5-11-2021 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΠΕ Γρεβενών «Βενέτικος ποταμός-Πέτρινα γεφύρια-Μνημεία Λαϊκού πολιτισμού» κι επισκέφθηκαν το γεφύρι του Ζιάκα και το εντυπωσιακό γεφύρι του Αζίζ Αγά. Στη συνέχεια μετακινήθηκαν στον εκθεσιακό χώρο Νικολάου και Ελένης Καρναβά και ξεναγήθηκαν σε επετειακή έκθεση κειμηλίων, όπου εκτίθενται και πίνακες ζωγραφικής του συντοπίτη ζωγράφου Κώστα Ντιό με θέματα κυρίως εμπνευσμένα από τους τοπικούς αγώνες για την ελευθερία.

Η δαπάνη μετακίνησης των παιδιών είχε προγραμματιστεί να υποστηριχθεί από το προηγούμενο Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων και γι΄αυτό τον λόγο καταβλήθηκε το σχετικό ποσό στο τουριστικό γραφείο για την εκπαιδευτική δράση της Στ΄τάξης. Ευχαριστούμε λοιπόν θερμότατα τις αξιότιμες κυρίες του ΔΣ -που τώρα έχουν αποχωρήσει – για την εκπαιδευτική δράση που οικονομικά υποστήριξαν, εξασφαλίζοντας στα παιδιά της ΣΤ΄τάξης την ευκαιρία να γνωρίσουν εξαίσια μνημεία του λαϊκού πολιτισμού, να χαρούν τη φθινοπωρινή φύση στον εθνικό δρυμό Γρεβενών, να προσεγγίσουν την τοπική ιστορία μέσα από τεκμήρια μνήμης και να γνωρίσουν την τελευταία καλλιτεχνική δημιουργία του Κώστα Ντιό.

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 109ης ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ

Με λαμπρότητα εορτάστηκε η 109η επέτειος απελευθέρωσης της πόλεως από τον τουρκικό ζυγό. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης κατέθεσαν στεφάνι στο Ηρώο στις 3/11/2021, ενώ αντιπροσωπεία μαθητών βρέθηκε και στον λόφο λοχαγού Καπιτσίνη για την επιμνημόσυνη δέηση στις 16.30. Στις 4/11/2021 μετά τη θεία Λειτουργία, μνημόσυνο και δοξολογία και την κατάθεση στεφάνων από επισήμους πραγματοποιήθηκε η παρέλαση από τμήματα μαθητών/τριών και συλλόγων.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Η Διευθύντρια και το διδακτικό προσωπικό του 1ου Δημοτικού Σχολειου Σιάτιστας ευχαριστούν θερμά τον κ. Γεώργιο Μπόντα, τ. Διευθυντή της Δημόσιας Βιβλιοθήκης «Μανούσεια», συγγραφέα και ερευνητή της τοπικής ιστορίας και της λαογραφίας που προσέφερε στη Βιβλιοθήκη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας στη μνήμη του αείμνηστου γυμνασιάρχη Νικολάου Γιαννουκόπουλου σύνολο των τευχών της δεκαπενθήμερης μαθητικής εφημερίδας ΟΙ ΜΑΡΚΙΔΑΙ του Οικοτροφείου Τραμπαντζείου Γυμνασίου Σιατίστης από το τεύχος της 15ης Φεβρουαρίου 1960 μέχρι και το τεύχος της 15ης Ιουλίου 1961.

Η μαθητική αυτή εφημερίδα αποτελεί πολύτιμο απόκτημα διότι εμπλουτίζει το τμήμα τοπικής ιστορίας και λαογραφίας της βιβλιοθήκης του σχολείου κι ακόμα αποτελεί σημαντική ιστορική πηγή της εποχής διότι αποτυπώνει όχι μόνο το παραγόμενο εκπαιδευτικό έργο και τις ποικίλες εκδηλώσεις της σχολικής μονάδας, αλλά και την κοινωνική ζωή στη Σιάτιστα. Παράλληλα εντυπωσιάζει η πλούσια θεματολογία του σημαντικού μαθητικού εντύπου και ο εμπλουτισμός του με φωτογραφικά τεκμήρια.

Θερμές ευχαριστίες στον κ. Μπόντα, ο οποίος συνεχώς συμβάλλει στον εμπλουτισμό του τμήματος τοπικής ιστορίας και λαογραφίας της βιβλιοθήκης της σχολικής μονάδας.