Αρχείο ημέρας 13 Αυγούστου 2022

Συμμετοχή στις εκδηλώσεις του Δήμου Βοΐου

01

Πραγματοποιήθηκε το βραδάκι της Πέμπτης 11 Αυγούστου 2022 η εκδήλωση της Β΄ τάξης, σχολ. έτους 2021-22, του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας.

Χτίζοντας γέφυρες σχολείου – κοινωνίας, μαθητές και μαθήτριες ταξίδεψαν με τα αυτοκινητάκια τους, στέλνοντας μηνύματα οδικής ασφάλειας, μέσα από τη μουσικοχορευτική παράσταση «Ένα ταξίδι με προορισμό το καλοκαίρι». Η εκδήλωση των παιδιών περιελάμβανε κι ένα άλλο ταξίδι, ένα ταξίδι στη γνώση και την τοπική ιστορία, με την παρουσίαση της εκπαιδευτικής ταινίας «Ο κρυμμένος θησαυρός, ο Σιατιστεύς Μιχαήλ Παπαγεωργίου και το Αλφαβητάρι του 1766». Στην προσπάθεια γνωριμίας της τοπικής κοινωνίας με τον Σιατιστινό λόγιο Μιχαήλ Παπαγεωργίου, τον βίο και το έργο του, τα παιδιά παρουσίασαν μια δική τους δουλειά, σε μια βραδιά θερινού σινεμά.

Παρ΄ όλα τα παιχνίδια του καιρού, πλήθος κόσμου βρέθηκε στον αύλειο χώρο του Γυμνασίου – Λυκείου «Γεώργιος Παπαγεωργίου», στο πλαίσιο των καλοκαιρινών εκδηλώσεων του Δήμου Βοΐου. Μαθητές και μαθήτριες, με ζωντάνια και ιδιαίτερη δύναμη κατάφεραν να ψυχαγωγήσουν τον κόσμο και να σκορπίσουν χαρά.

Στο τέλος της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε κλήρωση και 10 τυχεροί αποχώρησαν, κρατώντας το «Αλφαβητικόν Βιβλιάριον» του 1766. Είναι μια χορηγία του Δήμου Βοΐου και θερμά ευχαριστούμε.

Ευχαριστούμε θερμά τόσο για την παρουσία του όσο και τη στήριξή του τον Αντιδήμαρχο Παιδείας και Πολιτισμού, κ. Ναούμ Τσιαούση.

Την εκδήλωση προλόγισε η διευθύντρια του σχολείου, κα Ζωή – Δέσποινα Στέφου, κι έκλεισε με τη σύντομη ομιλία του δασκάλου των παιδιών, κ. Μιχάλη Δούβλου.

Η τεχνική κάλυψη της εκδήλωσης (ενοικίαση γιγαντοοθόνης, βιντεοπροβολέα και ηχοσυστήματος) έγινε με δαπάνη από τα λειτουργικά έξοδα του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας.

Θερμές ευχαριστίες στους γονείς όλων των μαθητών και μαθητριών, για τη συνεχή και έμπρακτη στήριξη.

Επιπλέον, ευχαριστίες στον Ιππικό Σύλλογο Σιάτιστας «Ο Άγιος Μόδεστος» για τη χρήση καρεκλών στον χώρο της εκδήλωσης.

Κλείνοντας, ευχαριστούμε θερμά όλον τον κόσμο που βρέθηκε στην εκδήλωση και στηρίζει την προσπάθεια των παιδιών, σε δύσκολα χρόνια, στα χρόνια της πανδημίας και της πρωτοφανούς παγκόσμιας οικονομικής κρίσης.

Αφήνοντας για λίγο τις καλοκαιρινές μας διακοπές, βρεθήκαμε στον αύλειο χώρο του Γυμνασίου – Λυκείου «Γεώργιος Παπαγεωργίου». Πόσες χαρές δίνει κάθε καλοκαίρι στον κόσμο, από την ανάπλασή του από τους συμπατριώτες μας, Εθνικούς Ευεργέτες, τα αδέλφια Παπαγεωργίου. Προσθέτουμε μεγάλα κομμάτια ευγνωμοσύνης προς το πρόσωπο και το έργο των Εθνικών Ευεργετών, Νικολάου και Λεωνίδα Παπαγεωργίου.