Αρχείο ημέρας 28 Μαΐου 2024

Γνωρίζοντας αριστουργήματα της Βυζαντινής τέχνης στο Εκκλησιαστικό Μουσείο Σιάτιστας

Με αφορμή σχετική ενότητα του βιβλίου «Θρησκευτικά-Ανακαλύπτουμε κείμενα, μνημεία, τόπους και γεγονότα» της Στ΄τάξης και συγκεκριμένα την ενότητα «Βυζαντινή ζωγραφική-Αφήγηση της πίστης» που αναφέρεται στα εικαστικά καλλιτεχνικά ρεύματα της Μακεδονικής και της Κρητικής Σχολής αγιογραφίας, η κυρία Σουζάνα Σιαμσιάρα ανταποκρίθηκε πρόθυμα σε αίτημα των παιδιών της τάξης Στ΄2 για επίσκεψη στο Εκκλησιαστικό Μουσείο με στόχο την κατανόηση των μυστικών των τεχνοτροπιών αυτών.

Την Πέμπτη 23 Μαΐου 2024 τα παιδιά επισκέφθηκαν το Μουσείο και η κ. Σιαμσιάρα παρουσίασε τα χαρακτηριστικά των δύο εικαστικών ρευμάτων που οδήγησαν τη βυζαντινή τέχνη σε μέγιστη ακμή. Ακόμη, τα παιδιά γνώρισαν από κοντά τα αριστουργήματα του Κλόντζα και του Πουλάκη που φιλοξενούνται στο Μουσείο, εκπροσώπων της Κρητικής Σχολής, θαυμάζοντας την ανυπέρβλητη επιδεξιότητα των δύο δημιουργών.

Πολιτιστική και περιβαλλοντική απόδραση

Την Τετάρτη 22-5-2024 στα πλαίσια της δράσης του Δήμου Βοΐου για γνωριμία των μαθητών/τριών με μνημεία πολιτισμού και τόπους φυσικού κάλλους του δήμου μας, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Α΄και Στ΄επισκέφθηκαν την Εράτυρα, όπου ξεναγήθηκαν πρόθυμα από την κ. Γκλαβίνα Αθηνά και τον κ. Φυτάκη Γεώργιο σε παραδοσιακή οικία με εντυπωσιακή συλλογή αντικειμένων καθημερινής χρήσης του παρελθόντος.

Στη συνέχεια τα παιδιά ξεκουράστηκαν στην πανέμορφη πλατεία της πολιτείας και κατόπιν αναχώρησαν για την περιοχή Γιάνκοβη Σιάτιστας, όπου ξεναγήθηκαν από τους κυρίους Τσιαούση και Σιόγκα στον ναό Αγίου Ιωάννη, στη συλλογή του μικρού Αγροτικού Μουσείου, ενώ θαύμασαν την πανοραμική θέα και τους μαιάνδρους του Αλιάκμονα.

Συνοδοί των παιδιών ήταν οι εκπαιδευτικοί: Αμπατζίδης, Στέφου, Κουγιούφα, Τσιώνη, που ευχαριστούν θερμά τους υπεύθυνους κ. Γκλαβίνα, κ. Φυτάκη, κ. Τσιαούση και κ. Σιόγκα για κάθε διευκόλυνση που παρείχαν, καθώς και τον Δήμο Βοΐου για τη δωρεάν περιήγηση.

DSCN9927 DSCN9930DSCN9933DSCN9934DSCN9937DSCN9938DSCN9940DSCN9942

Τρίποντα στα σχολεία

Τη Δευτέρα 20 Μαΐου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Γ΄, Δ΄,Ε΄και Στ΄συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης «ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ».

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τον κ. Καραλίβανο και τον κ. Τζιλίνη σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής του σχολείου κ. Χασιώτη.

Τα παιδιά των τάξεων αυτών βρέθηκαν στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιάτιστας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών: Στέφου, Διαμαντοπούλου, Πορπόρη, Κουγιούφα και τη νοσηλεύτρια Λιούμπα, όπου εκπαιδεύτηκαν συστηματικά σε πάσες και λαβές και σε προσποιήσεις με την μπάλα. Στο τέλος συμμετείχαν σε καλαθοσφαιρικές αναμετρήσεις.

Σημαντικό μέρος της δράσης αποτέλεσε η ενημέρωση των παιδιών από τον κ. Καραλίβανο σε θέματα υγιεινής διατροφής και σωστής αθλητικής συμπεριφοράς.

DSCN9911DSCN9922_censored DSCN9914_censoredDSCN9916 DSCN9918DSCN9904DSCN9903

3Χ3 SCHOOLS POWERED BY DEI

Την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄και της Στ΄τάξης του σχολείου μας και όλων των σχολικών μονάδων του Δήμου Βοΐου κλήθηκαν να συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης 3Χ3 SCHOOLS POWERED BY DEI.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιάτιστας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν δηλώσει τη συμμετοχή τους στους αγώνες, μέσω του γυμναστή του σχολείου μας κ. Χασιώτη, υπεύθυνου της συμμετοχής στην αθλητική δράση, δημιουργώντας έξι ομάδες τριών παιχτών. Κάθε ομάδα κλήθηκε να αναμετρηθεί με δύο ομάδες άλλων σχολείων.

Όλα τα παιδιά αποκόμισαν σημαντικές εμπειρίες, συμμετέχοντας σε σκληρές και πολύ θεαματικές αναμετρήσεις, κερδίζοντας για τη συμμετοχή τους και το «ευ αγωνίζεσθαι» ένα υπέροχο αναμνηστικό μετάλλιο.

Συνοδοί των παιδιών στην αθλητική δράση ήταν οι εκπαιδευτικοί: Στέφου, Πορπόρης, Κουγιούφα και η νοσηλεύτρια κ. Λιούμπα.

DSCN9880DSCN9882DSCN9883

DSCN9884DSCN9890DSCN9892