ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΠΕ ΓΡΕΒΕΝΩΝ: «ΒΕΝΕΤΙΚΟΣ ΠΟΤΑΜΟΣ- ΠΕΤΡΙΝΑ ΓΕΦΥΡΙΑ- ΜΝΗΜΕΙΑ ΛΑΪΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ»

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΠΕ ΓΡΕΒΕΝΩΝ:
«ΒΕΝΕΤΙΚΟΣ ΠΟΤΑΜΟΣ- ΠΕΤΡΙΝΑ ΓΕΦΥΡΙΑ- ΜΝΗΜΕΙΑ ΛΑΪΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης επισκέφθηκαν την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017 το ΚΠΕ Γρεβενών για να συμμετέχουν βιωματικά στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Βενέτικος ποταμός-Πέτρινα γεφύρια-Μνημεία λαϊκού πολιτισμού». Αρχικά παρακολούθησαν στους χώρους του ΚΠΕ θεωρητικό υπόβαθρο του θέματος από τον κ. Γιώργο Ράμμο. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν τα υπέροχα παραδοσιακά γεφύρια Ζιάκα και Αζίζ Αγά για εργασίες στο πεδίο με υπεύθυνους τον κ. Ράμμο Γεώργιο και τον κ. Κιτσούλη Στέργιο.

Στην επιστροφή επισκέφθηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας της Μηλιάς, όπου φυλάσσονται εντυπωσιακά παλαιοντολογικά ευρήματα της κοιλάδας του Αλιάκμονα.

Συνοδοί των παιδιών στην εκπαιδευτική εκδρομή ήταν η κ. Στέφου Ζωή και η κ. Αρμένη Αθανασία.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης, οι οικογένειές τους και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου ευχαριστούν θερμά το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων που κάλυψε τα έξοδα μετακίνησης των μαθητών για την παρακολούθηση του εγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος.