Η ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Στ΄ ΤΑΞΗΣ

Την Τρίτη 30 /5/2017 πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη επίσκεψη των μαθητών της Στ΄ τάξης στη Νάουσα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της τάξης με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Στέφου Ζωής και  Πιτσιάβα  Αναστασίας επισκέφτηκαν το «Πολιτιστικό Κέντρο Σχολής Αριστοτέλη» στη Μίεζα, όπου ενημερώθηκαν για την ιστορία της περιοχής και κατόπιν παρακολούθησαν σε αίθουσα προβολής ταινία για τη λατρεία των Νυμφών. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο της σχολής του Αριστοτέλη, όπου ο Μέγας Αλέξανδρος μαθήτευσε κοντά στον σπουδαίο φιλόσοφο τουλάχιστον δύο έτη.

Κατόπιν έγινε επίσκεψη και ξενάγηση σε δύο σημαντικούς μακεδονικούς τάφους της περιοχής που διασώζονται σε εξαιρετική κατάσταση: τον τάφο Λευκαδίων-Κρίσεως (δωρικού ρυθμού) και τον τάφο των Ανθεμίων (ιωνικού ρυθμού).

Ύστερα οι εκδρομείς ξεκουράστηκαν στην περιοχή του Αγίου Νικολάου Νάουσας.

Οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι οικογένειές τους, καθώς και οι εκπαιδευτικοί ευχαριστούν θερμά το ΔΣ του Συλλόγου Γονέων που κάλυψε τα έξοδα συμμετοχής όλων των παιδιών στην εκπαιδευτική και ψυχαγωγική αυτή εκδρομή.