ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗΣ ΘΕΙΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗΣ
ΘΕΙΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

Την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου 2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ και της Στ΄ τάξης  των Δημοτικών Σχολείων της Σιάτιστας είχαν την ευκαιρία  να παρακολουθήσουν και να συμμετέχουν σε μια ιδιαίτερη τέλεση του μυστηρίου της Θείας Ευχαριστίας στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου με την πρωτοβουλία του Σχολικού Συμβούλου κ. Παπαδέλη Ιωάννη και σε συνεργασία με τον Σεβασμιότατο κ.κ. Παύλο και τον Πανοσιολογότατο Αρχιμανδρίτη  Εφραίμ.  Το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας τελέστηκε έξω από το Ιερό Βήμα, πάνω σε αντιμήνσιο, στο μεσαίο κλίτος ώστε να κατανοήσουν όλα τα παιδιά τους ιερούς συμβολισμούς της τελετουργίας και το Ιερό μυστήριο.  Τα παιδιά παρακολούθησαν προσεκτικά και όσα θέλησαν κοινώνησαν. Η πρωτοβουλία στόχευε στη βίωση της Λειτουργικής της χριστιανικής πίστης, ως δράση στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών.