18 Απριλίου ? Παγκόσμια Ημέρα Μνημείων

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Μνημείων και Τοποθεσιών  στις 18 Απριλίου και με την ευκαιρία του Ευρωπαϊκού Έτους Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2018 προγραμματίστηκαν από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου επισκέψεις σε μνημεία του τόπου μας.

Συγκεκριμένα τα παιδιά των τάξεων Β΄, Ε΄ και Στ΄1 με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους επισκέφτηκαν το αρχοντικό Μανούση.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης με τη συνοδεία της δασκάλας τους επισκέφτηκαν το αρχοντικό Αργυριάδη-Μαλιόγκα..

Τέλος, τα παιδιά των τάξεων Α΄, Δ΄ και Στ΄2 με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους επισκέφθηκαν το Τραμπάντζειο Γυμνάσιο όπου φυλάσσονται: η Παλαιοντολογική Συλλογή και η Βοτανική συλλογή.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Καίτη Μυλωνά και τον κ. Τσότσο Παναγιώτη που πρόθυμα ανταποκρίθηκαν στα αιτήματα των εκπαιδευτικών για την πραγματοποίηση των εκπαιδευτικών επισκέψεων στα μνημεία του τόπου μας.