Συνάντηση με το λαϊκό παραμύθι των παιδιών της Β΄ τάξης

Με αφορμή τη θεματική ενότητα της γλώσσας «Η πολιτιστική μας κληρονομιά» η Β΄ τάξη προσκάλεσε την κυρία Στέλα Δίκου, συνταξιούχο νηπιαγωγό, να αφηγηθεί ένα λαϊκό παραδοσιακό παραμύθι του τόπου μας. Η κ. Στέλα ανταποκρίθηκε πρόθυμα στην πρόσκληση επισκέφθηκε τους μαθητές στην αίθουσα διδασκαλίας και αφηγήθηκε με πολύ παραστατικό τρόπο το παραμύθι «Οι πονηριές της υπηρέτριας», τίτλος που δόθηκε από τα ίδια τα παιδιά.

Η αφήγηση κέρδισε αμέσως την προσοχή και το ενδιαφέρον των μαθητών. Ακολούθησε συνέντευξη από τους μικρούς δημοσιογράφους της τάξης για τις συνθήκες δημιουργίας και εξέλιξης του λαϊκού παραμυθιού. Τα παιδιά κατέγραφαν τις απαντήσεις για περισσότερη επεξεργασία. Η δραστηριότητα ολοκληρώθηκε σε μια διδακτική ώρα. Στο τέλος η κ. Στέλα κέρασε γλυκά στα παιδιά.

Η Δ/ντρια του σχολείου κ.Στέφου Ζωή, η δασκάλα της Β΄ τάξης κ. Σαμαρά Ζωή και οι μαθητές και οι μαθήτριες της τάξης ευχαριστούν θερμά την κ. Στέλα Δίκου για τη συμβολή της στην υλοποίηση του προγράμματος.