ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ

Έκθεση λαογραφικής τέχνης οργάνωσαν και παρουσίασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης την Πέμπτη 24-5-2018 στην αίθουσά τους. Μετά από προετοιμασία στις θεματικές ενότητες της Γλώσσας «Μες στο μουσείο», «Με προσκαλούν και προσκαλώ» και της Μελέτης Περιβάλλοντος «Πολιτισμός» τα παιδιά έφεραν για να εκθέσουν στο σχολείο αντικείμενα από την καθημερινή ζωή προηγούμενων εποχών.

Οι μαθητές ετοίμασαν λεζάντες με την ονομασία των αντικειμένων και πληροφορίες για καθένα από αυτά. Φιλοτέχνησαν αφίσα για να ανακοινώσουν τον χώρο και τον χρόνο λειτουργίας της έκθεσης καθώς και προσκλήσεις προς τους οικείους τους.

Την έκθεση επισκέφθηκαν γονείς και συγγενείς των παιδιών, μαθητές του σχολείου και εκπαιδευτικοί.

Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς για τη συνεργασία και τη συμμετοχή τους στη δραστηριότητα.