Πρόγραμμα υγιεινής διατροφής-Διανομή φρούτων

Την Τετάρτη 17 Οκτωβρίου 2018 υλοποιήθηκε το εγκεκριμένο με την 93815/Δ7/7-6-18 απόφαση του ΥΠΠΕΘ «Πρόγραμμα ενεργειών σωστής εκπαίδευσης-υγιεινής διατροφής στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας-Διανομή φρούτων στους μαθητές» από την εταιρεία ΝΤΟΛ Ελλάς ΕΠΕ, ύστερα από απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου και τη συγκέντρωση των δηλώσεων συγκατάθεσης των γονέων για τη συμμετοχή των παιδιών τους στο πρόγραμμα.

Το πρόγραμμα στόχευε ιδιαίτερα στην ανάδειξη της υψηλής διατροφικής αξίας των φρούτων. Περιλάμβανε παρουσίαση σε όλα τα παιδιά της πυραμίδας της διατροφής από τη διατροφολόγο κ. Γεωργία Τασοπούλου, καθώς και μοίρασμα φρούτων (3 μπανάνες σε κάθε παιδί) από τον υπεύθυνο υλοποίησης του προγράμματος κ. Σίσκο, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά.