ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Την Τρίτη 2 Απριλίου 2019 εορτάστηκε στο σχολείο η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.

Μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ και της Β΄ τάξης σε συνεργασία παρουσίασαν με τεχνική κουκλοθέατρου το λαϊκό παραμύθι «Ο ποντικός και η θυγατέρα του». Επίσης παρουσίασαν σε επανάληψη το παραμύθι «Οι εφτά χρωματιστοί ιππότες» (που είχε παρουσιαστεί και στο αφιέρωμα κατά του ενδοσχολικού εκφοβισμού).

Στη συνέχεια 45 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας βραβεύτηκαν με βραβεία φιλαναγνωσίας.

Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η Στέφου Ζωή, ενώ πολύ σημαντική βοήθεια προσέφεραν η Δραγγώγια Σουλτάνα και η Κουρπουανίδου Αποστολία.

Επίσης η Α΄ τάξη του σχολείου με τις δασκάλες κ. Χατζή Θεολογία και κ. Λαφαζάνη Ρένα ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση της Δημόσιας Κεντρικής Ιστορικής Βιβλιοθήκης Σιάτιστας «Μανούσεια» για συμμετοχή σε εκδήλωση παρουσίασης παιδικού βιβλίου με τον τίτλο «Αντάμα» του Θεόδωρου Παπαϊωάννου στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου.