ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ 38o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ /66o ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Στα πλαίσια της προσπάθειας διαμόρφωσης δημοκρατικής συνείδησης των αυριανών πολιτών της Ευρώπης το σχολείο συμμετείχε και φέτος στον ετήσιο διαγωνισμό της επιτροπής Europeatschool.

Το φετινό θέμα του διαγωνισμού ήταν: «Ο πολιτισμός ως πεδίο συμφιλίωσης και αποδοχής της ετερότητας των λαών: Πώς οι λαοί έρχονται κοντά μέσω της πολιτιστικής και πολιτισμικής ανταλλαγής, δημιουργίας και έκφρασης [προφορική και γραπτή λαϊκή λογοτεχνία, παραδοσιακή και σύγχρονη τέχνη μουσική, χορός]».

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ τάξης με εικαστικά έργα. Τη συμμετοχή των παιδιών υποστήριξαν οι εκπαιδευτικοί των δύο τμημάτων της Ε΄ τάξης κ. Πορπόρης Ιωάννης και κ. Κουγιούφα Μαρία.