Παγκόσμιο Ρεκόρ Γκίνες – Τhe Largest human jigsaw puzzle piece

Η Εταιρεία Προστασίας Ατόμων με Αυτισμό Δ.Α.Δ.Ν Καστοριάς ανακοίνωσε πως η δράση «Το παζλ του αυτισμού ενώνει?τη Δυτική Μακεδονία» στην οποία συμμετείχαν 33 μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ τάξης σχολικού έτους 2018-2019 με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τον κ. Πορπόρη Ιωάννη, την κ. Κουγιούφα Μαρία και την κ. Χατζηζήση Αναστασία έφερε το ποθητό αποτέλεσμα καταγραφής της στο βιβλίο των Παγκόσμιων Ρεκόρ Γκίνες.

Συγκεκριμένα 1702 συνολικά μαθητές και μαθήτριες της Δυτικής Μακεδονίας συνεργάστηκαν και κατασκεύασαν την Παρασκευή 29 Μαρτίου, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ευαισθητοποίησης και Ενημέρωσης για τον αυτισμό το μεγαλύτερο παζλ, «theLargesthumanjigsawpuzzlepiece?, κατακτώντας Παγκόσμιο Ρεκόρ Γκίνες.

Η συμμετοχή του σχολείου στο πρόγραμμα που περιλάμβανε τη συγκεκριμένη δράση πραγματοποιήθηκε μετά από απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων με στόχους: την ευαισθητοποίηση μαθητών και μαθητριών για τα άτομα που ανήκουν στο φάσμα του αυτισμού, την αποδοχή της διαφορετικότητας και την αποτροπή της κοινωνικής απομόνωσής τους

ΠαγκόσμιοΡεκόρΓκίνες

ΤheLargesthumanjigsawpuzzlepiece