Κατασκευές σε γιορτινό κλίμα

Σε μια πιο χαλαρή αλλά ταυτόχρονα και δημιουργική νότα κυλούσαν οι τελευταίες μέρες στο σχολείο μας πριν από τις διακοπές των Χριστουγέννων. Οι αίθουσες διδασκαλίες πήραν άλλο χρώμα, πράσινο, κόκκινο, λευκό, χρυσαφί? και οι διάφορες κατασκευές ομόρφυναν ακόμη περισσότερο το σχολικό περιβάλλον.

Μιας και φέτος ο χειμώνας μας ξέχασε, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης γέμισαν τα παράθυρα της τάξης τους με χιονονιφάδες. Επιπλέον στόλισαν το χριστουγεννιάτικο δέντρο το οποίο ευγενικά μας δώρισε η κα. Πάτρα Αγνή, μητέρα μαθητή μας, την οποία και θερμά ευχαριστούμε. Την αίθουσα μας κοσμούσε και «Το παζλ των Χριστουγέννων τη Σιάτιστα», η χειροποίητη κατασκευή σχετική με τα έθιμα των Χριστουγέννων στη Σιάτιστα. Τέλος, τα παιδιά ασχολήθηκαν και με μια ατομική κατασκευή. Χρησιμοποιώντας τελάρο κεντήματος και λινάτσα, με την τεχνική του ντεκουπάζ δημιούργησαν χειροποίητα καδράκια με θέμα τον χειμώνα.

Καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά σε όλους, υγεία και αγάπη στα σπιτικά σας!

01 02 03 04 05 06 07 08 09   12