Αφιέρωμα για την επέτειο της επανάστασης του 1821

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας οργάνωσαν αφιέρωμα για τον εορτασμό της επετείου της Επανάστασης του 1821 με τον τίτλο «ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΕΓΕΡΣΙΑΣ» στην αίθουσα τελετών «Αναστάσιος Σπύρου» του σχολείου την Τρίτη 24 Μαρτίου 2015.

Το αφιέρωμα περιλάμβανε δραματοποίηση 11 ιστορικών σκηνών από τα έτη: 1767 ως 1825. Πρόθεση των παιδιών ήταν μέσα από τη δραματοποίηση των συγκεκριμένων ιστορικών σκηνών να γνωρίσουν το ήθος, τις αξίες και τα διλήμματα των γενναίων ηρώων και ηρωίδων που οραματίστηκαν, επιδίωξαν με αυταπάρνηση και τελικά επέτυχαν την Εθνική Παλιγγενεσία..

Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η δασκάλα της Στ΄τάξης Στέφου Ζωή. Στην προετοιμασία βοήθησε και η θεατρολόγος του σχολείου μας κ. Βάνα Κεβρεκίδου και στην πραγματοποίηση της εκδήλωσης η κ. Σαλίκα Ευδοκία.