ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΥΣΧΙΔΗ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ

Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Κοζάνης σε συνεργασία με τον Δήμο Βοΐου και την Ιερή Μητρόπολη σχεδίασε μια σειρά εκπαιδευτικών δράσεων στο πλαίσιο του Εορτασμού των Ευρωπαϊκών Ημερών Συντήρησης με τον τίτλο «Ο πολυσχιδής κόσμος της συντήρησης».

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου συμμετείχαν στις 4 και στις 5 Οκτωβρίου 2021 ξεχωριστά ανά τμήμα στην εκπαιδευτική δράση που περιλάμβανε γνωριμία με το έργο αγιογράφων της περιοχής Βοΐου και με τις τεχνικές συντήρησης, καθώς και στην παρουσίαση των εργασιών συντήρησης των εικόνων του παρεκκλησιού της Ζωοδόχου Πηγής Σιάτιστας.

Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους για την αποδοχή της αίτησης των εκπαιδευτικών του σχολείου για παρακολούθηση του εργαστηρίου τέχνης και πολιτισμού.