ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙ.Α.ΔΥ.ΜΑ

ην Τετάρτη 29-3-2023 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΣΠΥΡΟΥ οργανώθηκε εκπαιδευτικό πρόγραμμα από την ΔΙ.Α.ΔΥ.ΜΑ με θέμα την ανακύκλωση των θησαυρών της γης. Η Περιβαλλοντολόγος κ. Ευγενία Καραπάτσιου μέσα από παρουσίαση σχετικού υλικού, προβληματισμό και παιχνίδια καλλιέργησε την ιδέα ανακύκλωσης των υλικών με στόχο την εξοικονόμηση της ενέργειας και την προστασία του πλανήτη.

Ευχαριστούμε θερμά τη ΔΙ.Α.ΔΥ.ΜΑ (Διαχείριση Απορριμμάτων Δυτικής Μακεδονίας) και την κ. Καραπάτσιου για την πρόθυμη ανταπόκριση στο αίτημα του σχολείου για την υλοποίηση σχετικού προγράμματος για την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των παιδιών στο θέμα της ανακύκλωσης.

Η κ. Καραπάτσιου χάρισε στα παιδιά που παρακολούθησαν το ενδιαφέρον πρόγραμμα ένα μικρό δωράκι-έκπληξη για να θυμούνται τα παιδιά πάντα τα χρώματα των κάδων ανακύκλωσης και να ονειρεύονται έναν όμορφο κόσμο γεμάτο χρώματα