Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στον Πλαταμώνα Πιερίας

01

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 1 Ιουνίου 2023 η ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας με προορισμό την Πιερία. Με συνοδούς τους εκπαιδευτικούς Γιάννη Πορπόρη, Αγνή Μέντζα, Μαρία Κουγιούφα, Μιχάλη Δούβλο, Σάκη Χασιώτη και Αλίκη Μπαλάσκα, μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Ε1΄,  Ε2΄,  ΣΤ1΄ και ΣΤ2΄ συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Πορεία στον χρόνο: Ιστορία και περιβάλλον στο κάστρο του Πλαταμώνα» του ΚΕΠΕΑ Ανατολικού Ολύμπου.

Ένα κάστρο, μια ιστορία ο Πλαταμώνας: Από την αρχαία πόλη Ηράκλειον, στην κατάκτηση από τους Ρωμαίους κι από τους Φράγκους στο Δεσποτάτο της Ηπείρου. Από τους Τούρκους στους Ενετούς και ξανά στους Τούρκους. Από το 1897, στους Έλληνες και βομβαρδισμός από τους Γερμανούς το 1941.

Μέρος των εξόδων μετακίνησης για τα τμήματα Ε1΄ και Ε2΄ καλύπτεται από το κέρασμα της κ. Ναούμας Ταχμιντζή από τα «Χελιδονίσματα». Είναι μια ευκαιρία για να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ σε ανθρώπους που στηρίζουν το πολύπλευρο έργο του σχολείου!

04