ΗΜΕΡΑ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Με την ευκαιρία εορτασμού της Ημέρας κατά του Ενδοσχολικού Εκφοβισμού και της Σχολικής Βίας στην αίθουσα τελετών «Αναστάσιος Σπύρου» του σχολείου μας οργανώθηκε σχετική εκδήλωση την Παρασκευή 18 Μαρτίου 2016.

Η εκδήλωση περιλάμβανε τα ακόλουθα μέρη:

1. ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ -Χρησιμοποιήθηκε υλικό από τον Συνήγορο του παιδιού.
  2. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΙΑ -Χρησιμοποιήθηκε υλικό από το Ευρωπαϊκό Δίκτυο κατά της βίας που διευκρίνιζε ότι βία σημαίνει ζήλια, προσβολές, απειλές, περιφρόνηση, αδιαφορία, ανισότητα, κακομεταχείριση, έλλειψη επικοινωνίας, έλεγχο, κριτική?
  3. ΔΥΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ -Προβλήθηκαν και σχολιάστηκαν δύο μικρές ταινίες κινουμένων σχεδίων: Costo Animado Bulling (Blender) και The story of Yu.
  4. Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΩΣ ΑΙΤΙΑ ΒΙΑΣ -Προβλήθηκε και σχολιάστηκε η μικρή ταινία κινούμενων σχεδίων For the birds της PIXAR .
  5. ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ Όλοι μαζί γιατρεύουμε μια πληγωμένη καρδιά Οι μαθητές κάθε τάξης έγραψαν μηνύματα κατά της σχολικής βίας και του ενδοσχολικού εκφοβισμού σε κομμάτια παζλ για να συνθέσουν από κοινού μια καρδιά, γιατρεύοντας μια τραυματισμένη.

Η εκδήλωση οργανώθηκε από τις εκπαιδευτικούς: Στέφου Ζωή και Σαλίκα Ευδοκία. Την τεχνική επιμέλεια των προβολών είχε ο καθηγητής πληροφορικής κ. Γιώργος Γκούμας.