ΔΩΡΕΑ ΒΙΒΛΙΩΝ ΣΤΗ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ 1ΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΛΑΜΑ

Ο Διευθυντής, οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές και οι μαθήτριες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας, καθώς και ο Σύλλογος Γονέων ευχαριστούν θερμά τον κ. Μανώλη  Μάλαμα που και φέτος προσέφερε πλήθος λογοτεχνικών βιβλίων για τη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου στη μνήμη του πατέρα του Δημοσθένη και του παππού του Εμμανουήλ Μάλαμα, τέως διευθυντή του 1ου Δημοτικού Σχολείου.

Τα βιβλία της φετινής δωρεάς είναι έργα εκλεκτών λογοτεχνών (Δέλτα, Ζέη, Σαρή, Θέμελη,  Σουρέλη, Σκιαδαρέση, Ψαραύτη, Βογιατζόγλου, Μάρρα, Λούφα, Δεϊμέζη).Τα περισσότερα από αυτά αποτελούν ιστορικά μυθιστορήματα που αναφέρονται στη νεοελληνική ιστορία και συγκεκριμένα στην πορεία προς την Εθνεγερσία του 1821, στον αγώνα για τη Μακεδονία και στα χρόνια της Κατοχής.

2015-16-197 2015-16-198 2015-16-199