Αρχείο ημέρας 19 Δεκεμβρίου 2017

«Το βαθύτερο νόημα των Χριστουγέννων» από τα παιδιά της Ε΄ τάξης

«Το βαθύτερο νόημα των Χριστουγέννων»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης με την επιμέλεια του εκπαιδευτικού κ. Δούβλου Μιχαήλ παρουσίασαν και πάλι την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2017 στις 4.30 το απόγευμα στην πλατεία Χώρας το χριστουγεννιάτικο δρώμενο με θέμα «το βαθύτερο νόημα των Χριστουγέννων», το οποίο είχε παρουσιαστεί και κατά το άναμμα του χριστουγεννιάτικου δέντρου του Δήμου στην πλατεία  του Τσιστοπούλειου Διοικητηρίου.

Η προγραμματισμένη νέα παρουσίαση έγινε με στόχο την έκφραση από τα παιδιά της χαράς για το πλησίασμα των άγιων ημερών των Χριστουγέννων που φέρνουν την ελπίδα και την ειρήνη.

Το δρώμενο παρουσιάστηκε μετά από την παρουσίαση παραδοσιακών καλάντων από τα παιδιά του ΚΔΑΠ Σιάτιστας, την οποία επιμελήθηκε η κ. Χιόνου Αικατερίνη.

ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ

Νοέμβριος 2017 172

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων εκτύπωσε και κυκλοφορεί ημερολόγιο για το νέο έτος 2018, στο οποίο προβάλλεται η επιβλητική μεσημβρινή όψη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Δ. ΜΑΛΑΜΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Δ. ΜΑΛΑΜΑ

Ευχαριστούμε θερμά την οικογένεια Εμμανουήλ Μάλαμα που στη μνήμη του πατέρα Δημοσθένη Μάλαμα, αποφοίτου του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας και του παππού Εμμανουήλ Μάλαμα, Διευθυντή του Σχολείου προσέφερε πέντε πακέτα μικρών εκπαιδευτικών ρομπότ για την προώθηση της εξοικείωσης των μαθητών του σχολείου με την Εκπαιδευτική Ρομποτική και τον προγραμματισμό.

Η οικογένεια Εμμανουήλ Μάλαμα εδώ και πολλά χρόνια υποστηρίζει σταθερά το σχολείο στο εκπαιδευτικό του έργο συμβάλλοντας κυρίως στον εμπλουτισμό της σχολικής βιβλιοθήκης με σειρές αξιόλογων βιβλίων σχετικών με την ιστορία, τη λογοτεχνία και την επιστήμη.

ΔΕΜΑΤΑ ΑΓΑΠΗΣ

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας με αφορμή τον ερχομό των άγιων ημερών των Χριστουγέννων οργάνωσε δράση συλλογής τροφίμων και ρούχων για την ενίσχυση συνανθρώπων μας που βρίσκονται σε ανάγκη.

Οι μαθητές και οι οικογένειές τους ανταποκρίθηκαν πρόθυμα στο κάλεσμα για βοήθεια κι έτσι στο σχολείο συγκεντρώθηκε πλήθος τροφίμων και ενδυμάτων που παραδόθηκαν την Παρασκευή 8-12-2917 σε υπαλλήλους του Δήμου και την υπεύθυνη κ. Ρίτα Τύπα-Πορπόρη.