Αρχείο ημέρας 6 Ιανουαρίου 2020

Χριστουγεννιάτικες ζωγραφιές

Οι μαθητές της Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σιάτιστας, στα πλαίσια του μαθήματος των Τ.Π.Ε., δημιούργησαν ζωγραφιές και κάρτες εμπνευσμένοι από την περίοδο των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς. Ο σχεδιασμός έγινε με τη βοήθεια του προγράμματος Microsoft Paint.

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΧΑΡΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου 2019 οργανώθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου «Αναστάσιος Σπύρου» χριστουγεννιάτικη εκδήλωση από τις εκπαιδευτικούς των τάξεων Α΄, Β΄1 και Β΄2: κ. Χατζή Θεολογία, κ. Τσιώνη Αλεξάνδρα και κ. Μέντζα Αγνή με την υποστήριξη της υποδιευθύντριας του σχολείου κ. Χατζηζήση Αναστασίας.

Οι μικροί μαθητές και μικρές μαθήτριες παρουσίασαν όμορφα χριστουγεννιάτικα τραγούδια και θεατρικά έργα, όπως «Το κοριτσάκι με τα σπίρτα» του Άντερσεν και η «Προσκύνηση των βοσκών και των μάγων». Η εκδήλωση έκλεισε με τα παραδοσιακά «κόλιαντα» της Σιάτιστας.

Η εκδήλωση οργανώθηκε στις 10.15 για τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών που συμμετείχαν, ενώ την 5η ώρα για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου.

Την 6η ώρα το ΔΣ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων σκόρπισε χαρά χαρίζοντας σε κάθε μαθητή και μαθήτρια του σχολείου από ένα υπέροχο χριστουγεννιάτικο δώρο-έκπληξη: μια χριστουγεννιάτικη μεγάλη κούπα με ένα ζευγάρι ζεστά γάντια!

Τη Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου 2019 προγραμματίστηκε ο εκκλησιασμός των μαθητών/τριών του σχολείου με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών των τάξεων.

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΟΝ 38ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ /66ο ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ Εurope at School

Σας ενημερώνουμε πως στο διαγωνισμό για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολείων που οργανώθηκε από την AEDE-Eυρωπαϊκή Ένωση Εκπαιδευτικών με γενικό θέμα για το 2019: «Ο πολιτισμός ως πεδίο συμφιλίωσης και αποδοχής της ετερότητας των λαών: Πώς οι λαοί έρχονται κοντά μέσω της πολιτιστικής και πολιτισμικής ανταλλαγής, δημιουργίας και έκφρασης [προφορική και γραπτή λαϊκή λογοτεχνία, παραδοσιακή και σύγχρονη τέχνη, μουσική χορός]» συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Στ΄τάξης.

Από την Ευρωπαϊκή Ένωση Εκπαιδευτικών ενημερωθήκαμε ότι διακρίθηκαν οι μαθήτριες της τάξης Στ΄1: Αδαμοπούλου Καλλιόπη, Γιάνκο Λάουρα και Χατζή Ελένη, οι οποίες προσκλήθηκαν στην εκδήλωση βράβευσης στην Αθήνα, το Σάββατο 14/12/2019 ώρα 11.00-13.00 στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων, Αίθουσα «Αντώνης Τρίτσης».

Η Δ/ντρια και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου συγχαίρουν όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στον διαγωνισμό και τους εκπαιδευτικούς κ. Πορπόρη Ιωάννη και κ. Κουγιούφα Μαρία που ενθάρρυναν τη συμμετοχή των μαθητών/τριών τους στο διαγωνισμό και ιδιαίτερα τις μαθήτριες του κ. Πορπόρη Ιωάννη που διακρίθηκαν.